Mihhail Kõlvart tahab vähendada Tallinna linnavolikogu liikmete arvu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Mihhail Kõlvart
Mihhail Kõlvart Autor/allikas: Aurelia Minev/ERR

Keskerakonda kuuluv Tallinna linnavolikogu esimees Mihhail Kõlvart tegi ettepaneku vähendada linnavolikogu koosseisu 79 liikmelt 63 liikmeni ning esitas neljapäevasel istungil vastava eelnõu.

"Kümme aastat tagasi, kui muudeti kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seadust kasvatades üle 300 000 elanikuga omavalitsuse volikogu koosseisu miinimumarv 79 liikmeni, toodi põhjuseks vajadus suurendada demokraatiat ning anda valimisliitudele ning väiksematele linnaosadele võimalus saada enda esindatus volikogusse," ütles Kõrvart volikogu pressiteate vahendusel.

Peale seda seadusemuudatust on Kõlvarti sõnul toimunud kolmed kohalikud valimised ja nagu me teame, ei ole ükski valimisliit volikokku pääsenud. "Reaalsuses kasvasid vaid erakondade fraktsioonid."

Linnaosade esindatus oli Mihhail Kõlvarti sõnul linnavolikogus tagatud ka enne seadusemuudatust.

"Aga kuna volikogus oli vähem liikmeid, oli lihtsalt igast linnaosast proportsionaalselt vähem esindajaid," lisas Kõlvart. "Toonase seadusemuudatuse tegelik põhjus oli soov vähendada Keskerakonna kui Tallinnas populaarseima erakonna ainuvõimule pääsemise šansse. Teadaolevalt ei saavutatud ka seda eesmärki."

Samuti ei saa Mihhail Kõlvarti väitel kuidagi öelda, et volikogu efektiivsus oleks rahvasaadikute arvu kasvamisest suurenenud. "Tekib küsimus, et milleks on siis vaja maksumaksja raha eest ülal pidada suuremat volikogu koosseisu?" nentis Kõlvart.

1. novembri seisuga elab Tallinnas 453 328 elanikku ning Tallinna linnavolikokku kuulub 79 liiget ehk pealinnas on üks linnavolinik iga 5738 tallinlase kohta. "Mujal Euroopas saadakse oluliselt vähemaga hakkama – nii on Helsingis üks volinik iga 7635, Riias 10 683 ja Londonis koguni 308 000 elaniku kohta," lausus Kõlvart.

Helsinkiga võrreldava suhtarvu saaks seega juhul, kui Tallinna Linnavolikogus oleks vaid 59 liiget.

"Ma ei näe ühtki põhjust, miks Tallinna linnavolikogu koosseis ei võiks olla taas 63-liikmeline, nagu ta oli aastatel 2002-2009," ütles Mihhail Kõlvart.

Tema sõnul tuleb tõsiselt kaaluda ka nn kahe tooli seaduse vajalikkust, mis lubab poliitikul kuuluda üheaegselt nii riigikogu kui ka kohaliku valla- või linnavolikogu koosseisu.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: