Trumpi Süüria-otsust tabas ka erakonnakaaslaste kriitikatorm

{{1545302700000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

President Donald Trumpi kolmapäevane teade plaanist USA väed Süüriast kiirkorras välja tuua on toonud kaasa rohkelt kriitikat ja imestust, sealhulgas tema enda parteikaaslaste poolt. Kriitikute hinnangul loovutaks Washington selle sammuga mõjuvõimu Süürias täielikult Venemaale, Iraanile ja Türgile ning jätaks pikka aega liitlasteks olnud Süüria kurdid Ankara ja Damaskuse meelevalda.

Paljude hinnangul on muret tekitav ka meedias laialt levinud väide, et Trumpi otsus oli suures osas üllatuseks ka USA kaitseministeeriumile ja kongressile, vahendasid Axios, Washington Post, BBC, Hill, CNN, Defense One ja Yle jt.

"On raske ette kujutada, et mõni president teeks sellise otsuse nii vähese kommunikatsiooni ja planeerimisega," nentis senati väliskomitee esimees, vabariiklane Bob Corker CNN-ile. Corkeri hinnangul on presidendi kiire otsus võetud ka tema enda administratsioonis vastu jahmatusega.

Teine vabariiklasest senaator, relvateenistuste komitee liige Lindsey Graham avaldas arvamust, et Trumpi taandumine on "Obama-mõõtu viga" viidates eelmise riigipea poliitikale Süüria suhtes.

"Vägede väljatoomine oleks suur võit ISIS-ele, Iraanile, Bashar-al Assadile ja Venemaale. Iraan ja muud pahad tegutsejad näevad seda kui USA nõrkuse märki piirkonnas," rõhutas ta.

"Kui Ameerika järjekindlus islamiäärmusluse vastu seismisel võib kõikuda, siis islamiäärmuslaste himu ameeriklasi ja meie liitlasi tappa ei kõigu iial," märkis Graham. "Ma kardan, et see viib hävitavate tagajärgedeni nii meie riigi, sealse regiooni kui ka kogu maailma jaoks. Seal püsimine seal on kindlustuspoliis, mis kaitseb ISIS-e uue esiletõusu ja meie kurdidest liitlaste, kes on nii vapralt ISIS-ega võidelnud, hävitamise vastu."

"Süüria loovutatakse Venemaale ja laiemalt lausa Iraanile," lisas vabariiklasest senaator Marco Rubio, kes on samuti veendunud, et president on tegemas kohutavat viga. "Ameerika vägede väljaviimine Süüriast on minu meelest suur, ülisuur viga, millel on märkimisväärsed tagajärjed veel kuude ja aastate pärast."

Demokraadist senaator Jack Reed juhtis tähelepanu sellele, et USA taandumine tähendab Süüria kurdidest liitlaste jaoks reetmist. Reedi hinnangul on Trumpi plaan järjekordne näide presidenti suutmatusest maailma areenil juhina tegutseda.

Samuti demokraate esindav senaator Tim Kaine küsis omakorda, kas Trump tegi otsuse relvajõudude soovitusi järgides või hoopis neid eirates.

Senaatorite seas oli Trumpi sammu ainsaks kaitsjaks vabariiklasest Rand Paul, kes on pikemat aega toetanud isolatsionistlikku välispoliitikat, sealhulgas lahkumist NATO-st. "Esimest korda minu elu jooksul on meil president, kes julgeb välja kuulutada võidu ja üksused koju tuua," lausus Paul.

Kuigi ISIS on praegu Süüria suurematest asulatest välja tõrjutud, oli esialgne plaan hoida USA sõdureid kohapeal, et takistada terroriorganisatsioonil end uuesti koguda.

Praegu on Süürias umbes USA 2000 sõdurit, kelle peamiseks ülesandeks ISIS-e vastu võitlevate Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) koolitamine ja toetamine.

Suurema osa SDF-ist moodustavad Süüria omakaitseväe YPG liikmed, seda organisatsiooni peab Türgi aga terrorirühmituseks ja keelustatud Kurdistani Töölispartei (PKK) Süüria haruks ning ähvardab neid pidevalt sõjaliste operatsioonidega. Seetõttu on USA sõdurite kohalolek hoidnud seni ära suuremad sõjalised kokkupõrked Türgi ja Süüria kurdide vahel ning paljude ekspertide arvates näitab USA tagasitõmbumine Türgi pealetungile justkui rohelist tuld.

Diplomaatiliste allikate teatel USA kohalike liitlastega vägede välja toomise otsust eelnevalt ei arutatud.

Küll aga olevat Trump helistanud esmaspäeval Iisraeli peaministrile Benjamin Netanyahule ja rääkinud oma plaanist. Iisrael on seni olnud tungivalt vastu USA lahkumisele Süüriast, sest see tekitaks ohu, et Iraan ja Teherani toetatud Hezbollah saavad Iisraeli piiride lähistel veelgi tugevama positsiooni.

Netanyahu teatas kolmapäeval, et nii Trump kui ka välisminister Mike Pompeo kinnitasid talle, et USA-l on võimalus Süürias toimuvat endiselt mõjutada ka siis, kui otseselt sõdureid maal ei viibi.

Pikemat analüüsi on Trumpi äsjase sammu kohta pakkunud näiteks Defense One ja Washington Post.

Kori Schake kirjutab Defense One'is, et Trump "keeras tuksi" ainsa asja, mida ta Süürias Obamast paremini tegi. Muuhulgas tuletab artikkel meelde ka seda, kuidas rahvusliku julgeoleku nõunik John Bolton alles mõni kuu tagasi kinnitas, et USA jääb Süüriasse pikemaks ajaks, et piirkonnas Iraani esiletõusu heidutada ehk seniks, kuni Iraan ja viimase liitlased on samuti Süüriast lahkunud.

Kunagine vabariiklane ja julgeolekuanalüütik Max Boot omakorda nendib, et "Trumpi üllatuslik otsus on tohutu jõulukink meie vaenlastele".

Paljud kriitikud on pööranud tähelepanu ka sellele, et Venemaa välisministeerium võttis kolmapäevase teate rõõmuga vastu.

Trump: kas USA tahab olla Lähis-Ida politseinik?

Trump võttis Süüria teemal Twitteris sõna ka neljapäeval.

"Süüriast lahkumine ei olnud üllatus. Ma olen seda kampaaniat teinud juba aastaid ja kuus kuud tagasi, kui ma avalikult selleks soovi avaldasin, nõustusin ma kauemaks jääma. Venemaa, Iraan, Süüria ja teised on ISIS-e kohalikud vastased. Me tegime seal tööd. Aeg koju tulla ja ülesehitusega alustada. #MAGA," kirjutas ta.

"Kas USA tahab olla politseinik Lähis-Idas saamata selle eest MITTE MIDAGI peale kallihinnaliste elude ja trillionite dollarite eest kaitstes teisi, kes peaaegu kõikidel puhkudel, ei hinda seda, mida me teeme? Kas me tahame seal igavesti olla? Aeg on teistel ka lõpuks võidelda..." jätkas ta.

"... Venemaa, Iraan, Süüria ja paljud teised ei ole rõõmsad USA lahkumise üle, vastupidiselt sellele, mida Fake News ütleb, sest nüüd peavad nad võitlema ISIS-e ja teistega, kes neile ei meeldi, ilma meieta. Ma olen ehitamas maailma kõige võimsamaid relvajõude. Kui ISIS meid ründab, on nad hukule määratud!" märkis ta lõpetuseks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: