USA valmistub vägede täielikuks väljatoomiseks Süüriast

{{1545229620000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

USA ametnik kinnitas kolmapäeval vägede väljaviimist Süüriast pärast Ühendriikide presidendi Donald Trumpi avaldust, mille järgi on äärmusrühmitus ISIS seal purustatud, kirjutas AFP.

"Me oleme ISIS-e Süürias puruks löönud, minu ainus põhjus olla seal Trumpi ametiajal," säutsus president pärast seda, kui uudistekanal CNN ja ajaleht Wall Street Journal edastasid, et USA kavandab "täielikku ja kiiret" vägede väljaviimist Süüriast.

Ühendriikide ametnik ütles AFP-le, et lõplik otsus langetati teisipäeval.

"Täielik tagasitõmbumine, kõikjalt tähendab kõikjalt," ütles ametnik, kui talt küsiti, kas väed viiakse välja kõikidest Süüria piirkondadest. 

Ametnik ei öelnud, millal täpselt vägesid ära hakatakse tooma. 

Hetkel on USA-l Süürias umbes 2000 sõdurit, enamik neist viib läbi kohalike ISIS-e vastaste vägede väljaõpetamist või nõustamist. 

Ühendriikide peamine sõjaline liitlane Süürias on kurdide juhitud sõjaline liit Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF). Türgi peab rühmitust terroriorganisatsiooniks ning Ankara teatel kavatsetakse algatada SDF-i peamise kurdiväe ehk kurdi rahvakaitseüksuste (YPG) vastu sõjaline operatsioon. 

Pentagon: USA toob väed Süüriast ära, võitlus ISIS-e vastu jätkub

USA toob oma väed Süüriast ära, kuid võitlus äärmusrühmituse ISIS vastu jätkub, ütles Pentagoni kõneisik Dana White kolmapäeval.

"Koalitsioon vabastas territooriumi, mis oli ISIS-e käes, kuid kampaania ISIS-e vastu ei ole lõppenud," sõnas ta.

White ütles, et Ameerika vägede Süüriast äratoomise protsess liigub edasi vastavalt sellele, kuidas minnakse üle ISIS-e vastase kampaania järgmisse etappi.

Pentagoni esindaja sõnul ei saa ta üksikasjadesse laskuda.

"Me jätkame tööd meie partnerite ja liitlastega, et võita IS-i ükskõik kus ta ka tegutseks," lisas ta.

USA on seadnud Põhja-Süüriasse Türgi piiri lähistele vaatluspunktid, et välistada kokkupõrked kurdide ja USA NATO liitlase Türgi vahel. 

ISIS hõivas suure osa Süüriast ja naaberriigist Iraagist 2014. aastal, kuid on praeguseks kaotanud peaaegu terve enda kontrolli all olnud territooriumi. 

Süürias osutavad ISIS-e võitlejad vastupanu veel riigi idaosas Iraagi piiri lähistel. 

Enamik USA sõdureid baseerub Põhja-Süürias, väike kontingent asub ka Al-Tanafis Jordaania ja Iraagi piiri lähistel. 

SDF: USA taandumine Süüriast tugevdab ISIS-t 

USA sõdurite äratoomine Süüriast annab äärmusrühmitusele ISIS võimaluse end koguda, teatas kurdide juhitav sõjaline koalitsioon Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF) neljapäeval. 

"Sel saab olema negatiivne mõju terroritõrjekampaaniale," teatas USA peamine liitlane riigis SDF.

SDF lükkas kategooriliselt tagasi USA presidendi Donald Trumpi väite, et ISIS on purustatud, ja hoiatas Ameerika vägede väljaviimise ohtlike tagajärgede eest.

"Terrorismivastane sõda ei ole lõppenud ja ISIS ei ole võidetud," öeldi SDF-i avalduses.

Ühendus lisas, et võitlus ISIS-ega on otsustavas järgus, mis nõuab hoopis senisest suuremat toetust USA juhitavalt koalitsioonilt.

Trumpi ootamatu otsus on viinud ärevusse Washingtoni kurdidest liitlased, kes on koalitsiooni usaldusväärseim partner Süürias ja tõhusaim maavägi võitluses ISIS-ega. Kurdid on USA õhurünnakute toel tõrjunud IS-i välja suuremast osast Põhja- ja Ida-Süüriast.

Vägede väljaviimise teates nähakse ustava liitlase hülgamist.

"Otsus praeguses olukorras väed välja viia toob kaasa ebastabiilsuse, tekitab piirkonnas poliitilise ja sõjalise tühiku ning jätab inimesed vaenlase vägede küüsi," ütles SDF avalduses.

Kurdi ametnikud ja väejuhid tulid kolmapäeva õhtul kokku olukorda arutama, ütlesid kohalikud elanikud. Vaatlejate sõnul vaeti tõsiselt võimalust vabastada tuhanded eri rahvusest ISIS-e võitlejad ja nende perekonnaliikmed, keda SDF-i vanglates ja laagrites kinni peetakse.

Missugusele otsusele jõuti, ei ole teada. SDF-i komandörid ei ole plaanidest teada andnud.

Kurdi ajakirjanik Arin Sheikhmos ütles: "Meil on põhjust karta. Kui ameeriklased lahkuvad ja jätavad meid türklaste või (Süüria) režiimi meelevalda, ootab meid samasugune saatus nagu Iraagi Kurdistani kurdidel 1991. aastal - miljonid põgenikud ja veresaunad. Ei režiim, Iraan ega Türgi aktsepteeri meie kohalolekut siin."

USA teade tuli Põhja-Süüria jaoks pineval ajal. Türgi president Recep Tayyip Erdoğan on korduvalt ähvardanud alustada kurdidele uut pealetungi, kuid viimastel päevadel on ta hoiatanud, et see võib tulla iga hetk.

Türgi silmis moodustavad SDF-i tuumiku kurdi Rahvakaitseüksused (YPG), keda Ankara peab terrorirühmituseks. Ankara hinnangul on YPG Türgis valitsuse vastu sõdiva Kurdistani Töölispartei (PKK) käepikendus.

Washingtoni toetus kurdidele on pingestanud NATO liikmete USA ja Türgi suhteid.

SDF lubab jätkata võitlust IS-iga, kui Türgi neid ei ründa

SDF teatas hiljem neljapäeval, et jätkab võitlust ISIS-e vastu, kui Türgi neid ei ründa.

"Lahingud Hajinis jätkuvad," ütles SDF-i kõneisik Mustefa Bali.

Hajinit läbib ISIS-e vastase võitluse peamine rindejoon Eufrati jõe orus. Lahingute jätkumist kinnitas ka vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus.

"USA otsus on pelgalt otsus ning praegu ei mõjuta olukorda maapinnal," lisas Bali.

"Oleme varem öelnud, et kui meid rünnatakse, siis pühendame end omaenda maa kaitseks... Terroritõrjevõitluse peatumise stsenaarium on seotud Türgi ähvardustega," lisas ta.

Minister: Prantsusmaa jätkab Süürias ISIS-e vastu võitlemist

Prantsusmaa väed jätkavad Süürias tegutsemist ISIS-e vastases koalitsioonis, ütles Prantsuse minister pärast seda, kui USA president Donald Trump teatas, et toob Ühendriikide väed Süüriast välja.

"Praegu jääme loomulikult Süüriasse," ütles Prantsusmaa Euroopa asjade minister Nathalie Loiseau uudistekanalile CNews, lisades, et "võitlus terrorismi vastu pole läbi".

"On tõsi, et koalitsioon on Süürias teinud olulisi edusamme, kuid see võitlus on kestev ja me jätkame sellega," lisas ta.

Prantsusmaa kuulub USA juhitud koalitsiooni ning on osana ISIS-e vastasest võitlusest paigutanud Jordaaniasse hävituslennukeid ja Iraaki Süüria piiri lähistele suurtükke. Samuti on Prantsusmaal Süürias teadmata hulk eriväelasi.

Prantsuse kaitseminister Florence Parly ütles neljapäeval Twitteris, et ISIS "ja selle põhjused ei ole kaardilt kadunud".

"Kindlasti peame hävitama selle terroriorganisatsiooni viimased ilmingud," lisas ta.

Linkevičius: USA lahkumisega Vene mõju Süürias laieneb

Leedu välisminister Linas Linkevičius hoiatas neljapäeval, et pärast USA väe Süüriast lahkumist satub see riik täielikult Vene mõju alla, ja olukord Lähis-Idas muutub veelgi keerulisemaks.

"Kui USA lahkub Süüriast, sellelt geopoliitiliselt väljalt, kus on palju jõude ja huvisid, siis selle vabanenud ruumi täidavad väga kiiresti (...) riigid nagu Venemaa ja Iraan ja see muudab olukorra piirkonnas, mitte ainult Süürias, veelgi keerulisemaks," ütles minister neljapäeval raadiousutluses.

"Avaldus on tehtud, kuid vaadakem, kuidas ja millal see ellu viiakse ja kuidas see kõik lõppeb," ütles Linkevičius.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael, Aleksander Krjukov

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: