Iisraeli ennetähtaegsed parlamendivalimised toimuvad aprillis

{{1545665460000 | amCalendar}}
Foto: EPA/SCANPIX

Iisraeli valitsuserakondade juhid leppisid esmaspäeval kokku, et ennetähtaegsed parlamendivalimised toimuvad aprillis, täpset kuupäeva pole võimud teatanud, kuid Iisraeli meedia räägib 9. aprillist.

Valimised toimuvad seitse kuud enne tähtaega "eelarvelise ja riikliku vastutuse nimel", ütles peaminister Benjamin Netanyahu erakonna Likud pressiesindaja erakondade nimel.

Netanyahu ütles pärast teadet ajakirjanikele, et loodab, et saab valimiste järel jätkata enam-vähem sama koalitsiooniga. Praegust valitsust peetakse Iisraeli ajaloo kõige parempoolsemaks.

"Praegune koalitsioon on minu silmis järgmise koalitsiooni tuumik," lisas Netanyahu.

"Küsime valijatelt selgelt mandaati jätkata Iisraeli riigi juhtimist meie moel."

Otsus langetati ajal, mil valitsus ei suuda kokku leppida, kas ultraortodokssed juudid peaksid teenima sõjaväes nagu nende ilmalikud kaasmaalased.

Kohus andis valitsusele korralduse muuta seadust selliselt, et ultraortodokssed juudid peavad seda tegema, kuid valitsuserakonnad ei suutnud endi seast leida piisavalt toetust, et see muudatus parlamendis jõustada.

Ultraortodokssed erakonnad peavad sõjaväekohustuse laiendamist kõigile tabuks, sest nad pelgavad, et seekaudu saab Iisraelist läbini ilmalik riik. Aastakümneid kestnud erand aga tekitab suurt pahameelt teistele iisraellastele, kes peavad erandit ebaõiglaseks.

Valitsust nõrgestas ka kaitseminister Avigdor Liebermani ja tema erakonna Yisrael Beitenu lahkumine valitsusest novembris. Sellega vähenes valitsuse enamus parlamendis ühele.

Netanyahu ultraortodokssed koalitsioonipartnerid nõuavad muudatuse ulatuse vähendamist ning näib, et valitsuse ühekohaline enamus ei luba sellist kompromissi teha. Neile kuulub parlamendis valitsuse 61-kohalisest enamusest 13 kohta.

Ennetähtaegsete valimiste tõenäosust suurendasid ka Netanyahu uurimiseks algatatud korruptsiooniuurimised. Politsei on soovitanud esitada talle süüdistus kolmes uurimises ning prokuratuur kaalub nüüd, kuidas edasi liikuda.

Kui Netanyahule süüdistus esitatakse, siis tal pole kohustust tagasi astuda.

Valimisküsitlused näitavad, et tema erakond Likud jääb valimiste järel suurimaks erakonnaks parlamendis.

Mõned analüütikud usuvad, et ta on paremas positsioonis süüdistustega rinda pistmiseks, kui saab valimistelt uue mandaadi.

Ennetähtaegsed parlamendivalimised on Iisraelis tavalised.

Viimane kord oli Iisraeli valitsus täie ametiaja ametis 1988. aastal. Sestpeale on valimised peaaegu alati toodud ettepoole valitsuskriisi tõttu või põhjusel, et ametisolev peaminister üritab tagada oma tagasivalimist.

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: