Rahandusministeerium: Hiiu vallavolikogu rikkus endale preemiat makstes seadust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Hiiumaa vallavolikogu.
Hiiumaa vallavolikogu. Autor/allikas: Juhan Hepner/ERR

Hiiumaa vallavolikogu otsus maksta volikogu liikmetele preemiat on ebaseaduslik ja tuleb volikogul endal kehtetuks tunnistada, leiab rahandusministeerium.

Hiiumaa vallavolikogu möödunud aasta viimase, 20. detsembri istungi päevakorras oli "Vallavanemale ja volikogu esimehele preemia maksmine" eelnõu. Volikogu istungil otsustati eelnõud täiendada punktiga, millega makstaks preemiat ka volikogu liikmetele. Volikogu toetaski seda. Rahandusministeeriumi hinnangul oli selline otsus ebaseaduslik.

"Kohaliku omavalitsuse korralduse seadus (KOKS) ei näe ette võimalust, et volikogu saaks määrata oma liikmetele preemiat. KOKS § 17 lõige 3 ja KOKS § 22 lõike 1 punkt 22 sätestavad volikogu liikmetele vaid õiguse saada volikogu tööst osavõtu eest tasu (fikseeritud tasu vastavalt osaletud/kohal käidud istungitele) ja volikogu ülesannete täitmisel tehtud kulutuste eest hüvitust esitatud dokumentide alusel volikogu kehtestatud määras ja korras (nt sõidu- ja majutuskulud). Preemiat ei saa käsitleda nimetatud sätetes märgitud tasuna ega hüvitusena," teatas rahandusministeeriumi regionaalvadlkonna asekantsler Kaia Sarnet Hiiu volikogule saadetud märgukirjas.

Asekantsler märgib veel, et lisaks ei või volikogu liige osa võtta volikogu sellise üksikakti (volikogu otsuse) arutamisest ja otsustamisest, mille suhtes talle laieneb toimingupiirang korruptsioonivastase seaduse kohaselt.

"Nendeks juhtudeks on olukorrad, kus otsus või toiming tehakse ametiisiku (sh volikogu liikme) enda või temaga seotud isiku suhtes ning ametiisik on teadlik tema enda või temaga seotud isiku majanduslikust või muust huvist, mis võib mõjutada toimingut või otsust. Taolises huvikonfliktses olukorras, kui volikogu liikmel esineb mõni toimingupiirang, tuleb volikogu liikmel end otsustamisest taandada ehk ta on kohustatud enne küsimuse arutelu algust tegema avalduse enda mitteosalemise kohta antud päevakorrapunkti arutamisel."

Asekantsler kirjutab, et isegi kui volikogu liikmed ei teadnud otsustamisel, et taolise otsuse tegemiseks seadusest tulenevad volitused puuduvad, on tegemist kehtiva õiguse rikkumisega. Kuna antud juhul puudus üleüldse õiguslik alus volikogu liikmetele preemia maksmiseks, siis sellist otsust täitmisele pöörata ei saa.

"Seadusega vastuolu lahendamiseks tuleks Hiiumaa vallavolikogul vastav volikogu otsus kehtetuks tunnistada osas, mis näeb ette volikogu liikmetele preemia maksmise. Palume volikogu liikmetel edaspidi pöörata oma töös suuremat tähelepanu otsuste kooskõlale seadustega, järgida toimingupiiranguid ning nende ilmnemisel end otsuste tegemisest taandada."

Hiiu Leht kirjutas, et välisreisil viibinud vallavanem Reili Rand 20. detsembri vallavolikogu istungil ei osalenud, ning ka volikogu esimees Aivar Viidik lahkus arutelu ja hääletamise ajaks istungitesaalist. Volikogu esimehe äraolekul juhtis istungit aseesimees Riho Rahuoja. Sel ajal kirjutas volikogu liige Artur Valk (Reformierakond) preemia eelnõule käsitsi muudatusettepaneku, mille sisuks "Maksta kõigile volikogu liikmetele heade tulemuste tõttu võrdsetel alustel ametiasutuste teenistujatega preemiat 120 eurot". Volikogu istungi salvestisel on näha hääletus: häältega kaheksa poolt ja 11 erapooletut hääletatakse muudatusettepanek sisse ning häältega 12 poolt ja kuus erapooletut määravad volikogu liikmed muuhulgas preemia ka iseendale.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: