Uuring: Brexit õõnestab Briti äriusaldust

Brexit.
Brexit. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Briti ettevõtted on silmitsi tööjõupuuduse, aeglustuva kasvu ja hinnasurvega, mida kõiki ägestab Brexit, selgus neljapäeval avaldatud erasektori ärikliima uuringust.

Siseriiklikult müüginumbrite kasvust teatanud firmade osakaal langes teenustesektoris 2018. aasta lõpul kahe aasta madalaimale tasemele, kirjutati Briti kaubanduskoja kvartaliuuringus. Selles küsitleti 6000 ettevõtet.

"Siseriiklik aktiivsus nõrgenes teenustesektoris teist järjestikku kvartalit, eriti tarbijatega silmitsi olevate firmade puhul, kuivõrd majapidamiste kulutamine on tagasihoidlik ja rahavood vaoshoitumad," ütles koja majandusjuht Suren Thiru.

Ettevõtted teatasid ka hinnasurve kasvust, eelkõige tootmissektoris. Kasvus süüdistati osaliselt naela nõrgenemist Brexiti taustal.

"Hinnasurve märkimisväärne kasv ettevõtetele selles kvartalis viitab, et inflatsioon on lühivaates kõrgem ja naelsterlingi jätkuv nõrkus hoiab imporditud toormehinnad kasvus," lisas Thiru.

Neli viiendikku tootjatest teatasid ka raskustest inimeste värbamisel, mis oli kõrgeim tase alates uuringu algusest 1989. aastal.

Kaubanduskoda hoiatas, et kuigi praegu on Ühendkuningriigi tööhõive rekordtasemel, võib Brexiti järel migratsiooni vähenemine tuua kaasa ulatusliku tööjõupuuduse.

"Arvestades värbamisraskuste mastaapi, millega on silmitsi ettevõtted üle ÜK, tuleb võtta tõsiselt äride muret valitsuse immigratsioonireeglite kava üle. Firmadel peab olema ligipääs igal tasemel oskustele suurte kulude või bürokraatiata," ütles koja peadirektor Adam Marshall.

Ta ärgitas valitsust pakkuma ettevõtetele tulevikukindlust ja märkis, et praegu hoitakse kulutamisotsuseid tulevikuks.

"Valitsuse absoluutne prioriteet peab nüüd olema lähituleviku tingimuste selguse pakkumine ning segase ja kaootilise Brexiti vältimine," jätkas ta.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: