Video: küsimus kahe naise riigivalitsemisest ärritas presidenti

President Kersti Kaljulaid ei soovinud kolmapäeval ajakirjanikele kommentaare jagades arutleda teemal, kas kaks naist riigijuhina on parem või halvem kui kaks meest, nimetades taolist küsimusepüstitust mitte eriti mõttekaks.

President Kaljulaid viibis kolmapäeva pärastlõunal aastavahetusel ilutulestikuraketi tekitatud põlengus hävinud aianduskeskuse Nurmiko kasvuhoone ja poe taasavamisel ning astus mõneks minutiks ka ajakirjanike ette.

Äsja lõppenud valimiste tulemuste kommentaariks kinnitas ta, et teeb ettepaneku valitsuse moodustamiseks valimised võitnud erakonnale, nagu ta lubas oma vabariigi aastapäeva kõnes. See tähendab, et Eesti järgmiseks peaministriks on tõusmas Reformierakonna juht Kaja Kallas.

Seda, kas kaksikliit Reformierakonna ja Keskerakonna vahel sünnib, teavad kõige paremini osapooled ise ning riigipea ennustama ei kippunud. "Tänasel päeval on minu ülesanne pidada seda lubadust, mis ma 24. veebruaril andsin: teha see ettepanek valimised võitnud erakonna juhile ja anda talle võimalus panna kokku uus valitsus."

Seejärel soovis üks telereporter teada, mida toob presidendi meelest Eestile kaasa see, et riiki hakkavad juhtima kaks naist, üks presidendi ja teine peaministrina. Kaljulaid küsis vastu, kas ajakirjanik on millalgi küsinud, mida toob Eestile see, kui riiki juhib kaks ja enam meest.

"Ma ei oska vastata ei sellele küsimusele, mida tõi Eestile kaasa see, et teda juhtisid peaministri ja presidendina mehed ega oska ka vastata küsimusele, kui seda teevad naised," ütles riigipea ärritunud toonil, lisades viitega teaduslikele uuringutele, et grupisisesed erinevused on suuremad kui gruppide vahelised erisused. "Nii et see küsimus ei ole kuidagi eriti mõttekas," ütles Kaljulaid.

"Küll aga ma arvan, et nagu see tõsiasi, et Eesti president on nüüd juba kaks ja pool aastat olnud naine ja kõik lasteaia- ja koolilapsed, kes joonistavad pilte vabariigi aastapäevast, joonistavad presidenti kleidis, see midagi tähendab sellele, milliseks kujuneb nende mõtlemine ja nemad ei tule mitte kunagi seda küsimust küsima, mida teie just küsisite."

Sellepeale Nurmiko kasvuhoones improviseeritud pressikonverents lõppes.

President Kaljulaid kohtub kolmapäeval riigikogu valimistel parlamenti pääsenud erakondade esindajatega.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: