MTA: suurem osa poodidest rikkus e-sigareti vedeliku müümise reegleid

E-sigareti reklaam Narva kohvikus.
E-sigareti reklaam Narva kohvikus. Autor/allikas: ERR

Alates läinud aasta algusest tuleb e-sigareti vedeliku pealt maksta aktsiisi. Maksu- ja tolliameti teatel rikkus suurem osa kontrollitud poodidest reegleid ja proovis vedelikke müüa ilma maksumärgita.

Reeglina müüakse e-sigareti vedelikku kümne milliliitristes pudelites. Poes maksab pudel kuus kuni kümme eurot ja igapäevasel tarvitajal kulub nädalas umbes kaks pudelit. Alates läinud aasta algusest on nii-nimetatud e-vedelik aktsiisikaup ning kümne milliliitri eest tuleb müüjal riigile tasuda kaks eurot. Sellele lisandus veel kulu aktsiisi rakendamisele. Nicorex Baltic OÜ tegevjuht Sven Kotke on ettevõtte käes umbes seitsekümmend protsenti Eesti e-vedeliku turust ning nende müüki vedeliku hinnatõus kuigivõrd ei mõjutanud.

"Enamus väiksemad ettevõtted on ikkagi väiksemaks jäänud. Sellepärast, et aktsiisi halduskulu on niivõrd suur. Meie sellel aastal isegi kasvasime. Me ostsime ära oma suurima konkurendi E-sigaretipood," ütles Kotke ERR-ile.

Seda, et huvi e-sigareti vastu pole oluliselt muutunud, tõdeb ka Tervise Arengu Instituudi (TAI) alkoholi ja tubaka valdkonna juht Anneli Sammel, kelle sõnul tarvitab seda 11 protsenti inimestest. Igapäevaseid tarvitajaid on vähem, ehk 1,5 protsenti täiskasvanud elanikkonnast.

Riigile laekus läinud aastal e-vedelike aktsiisi 1,1 miljonit eurot. Ehk läinud aastal müüdi ametlikult vähemalt 550 000 väikest e-vedeliku pudelit. Kui palju müüdi mitteametlikult, aktsiisireegleid eirates, keegi öelda ei oska. Küll aga tõdeb maksu- ja tolliameti aktsiiside talituse juht Kai-Liis Nõlvak, et kui läinud aastal kontrolliti kümmet poodi, siis maksumärgita vedelikku müüs neist kolmveerand.

"Tunda on, et kui me kontrolle teeme, siis isikud muutuvad seaduskuulekamaks. Kui me jälle mõnda aega kontrollitegevusi ei rakenda, siis ilmuvad jälle maksumärgistamata tooted lettidele tagasi," lausus Nõlvak.

Nõlvak tõdeb, et veel enam müüakse maksumärgita e-vedelikke internetis, facebookis ja e-kauplustes.

"Sotsiaalmeedia ju kihab nendest müügipakkumistest. Oleme teinud konktrolloste ja oleme ka läbiotsimisi teostanud ja füüsilistelt isikutelt oleme ka hoiule võtnud e-vedelikke. Suurimad kogused on 2,5 liitrit ühelt isikult," märkis Nõlvak.

Võrdluseks, üle Euroopa Liidu sisepiiri tohib korraga maksuvabalt Eestisse tuua 50 milliliitrit, ehk 50 korda vähem e-vedelikku. Internetis maksumärkideta e-vedeliku müük peaks alates tänavu suvest siiski keerulisemaks muutuma, sest siis rakendub uus seadusemuudatus ja ära keelatakse igasugune e-vedeliku internetimüük. Tarbijaid puudutab aga veel enam see, et alates esimesest juulist ei tohi müüa ka maitsestatud e-vedelikke. Suurem osa e-vedelike turundusest rõhub aga just maitsele. Näiteks "kergelt hapukas sidrun koos õrna küpsise ja koogi aktsiendiga" või "maitseb nagu jäätise-või piimakokteil värskete maasikatega." Sven Kotke sõnul võib muudatus neile tähendada küll mõndade poodide sulgemist, kuid pankrotti Kotke ei karda.

"Inimesed tarbivad ka väga palju tubakavedelikku. Tegelikult, kui inimesed loobuvad suitsetamisest, siis ega keegi maitsevedelikku ei taha. Kõik tahavad ikkagi minna tubakalt tubakamaitse peale," lausus Kotke.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: