Riigikohus lõpetas menetluse Tartu kaebuses Est-Fori eriplaneeringule

Tselluloositehase kavand.
Tselluloositehase kavand. Autor/allikas: ERR

Riigikohus lõpetas neljapäeval menetluse kohtuasjas, mis puudutas Tartu linna kaebust valitsuse otsusele jätkata Est-Fori puidurafineerimistehase eriplaneeringut, mille valitsus hiljem ka lõpetas.

Kolleegium märkis, et eriplaneeringu lõpetamise määravaks põhjuseks ei olnud Tartu linna kaebus halduskohtule, vaid selle tingis valitsuse otsuse põhjenduste kohaselt Tartumaa kohalike omavalitsuste ja kogukonna väljendatud tugev vastuseis tehase rajamisele.

Eelneva põhjal leidis valitsus, et riigi huvi tehase rajamiseks ei kaalu üles huvi väljakujunenud elu- ja looduskeskkonna säilimiseks.

"Tartu linna kaebus halduskohtule oli küll vastuseisu üheks väljenduseks, kuid mitte otsustavaks teguriks, mis mõjutas vastustajat eriplaneeringu lõpetamise otsust tegema," märkis kohus.

Seejuures olid haldus- ja ringkonnakohus planeerimismenetluse lõpetamise otsuse tegemise ajaks leidnud, et linnal puudub ilmselgelt kaebeõigus.

Riigikohus jättis Tartu linna menetluskulud tema enda kanda. Tartu linn taotles valitsuselt 35 892 euro suuruste õigusabikulude ja 15 euro suuruse riigilõivu väljamõistmist.

2017. aasta 30. jaanauril esitas Est-For Invest rahandusministeeriumile taotluse riigi eriplaneeringu algatamiseks, et rajada puidurafineerimistehas.

Valitsus algatas sama aasta 12. mai korraldusega tehase rajamiseks riigi eriplaneeringu Viljandi ja Tartu maakonnas ning sama korraldusega ka planeeringu keskkonnamõju strateegilise hindamise.

Tartu linn esitas eelmise aasta 19. märtsil valitsusele taotluse eriplaneeringu menetluse lõpetamiseks, kuid valitsus otsustas sama aasta 5. aprilli kabinetinõupidamisel menetlust jätkata ning riigihalduse minister teavitas Tartu linna sellest otsusest kirjaga.

Tartu linn esitas seepeale halduskohtule kaebuse, milles taotles valitsuse kohustamist riigi eriplaneeringu koostamise ja keskkonnamõjude hindamise lõpetamiseks.

Halduskohus tagastas linna kaebuse määrusega kaebeõiguse ilmselge puudumise tõttu halduskohtumenetluse seadustiku alusel. Tartu kaebas selle määruse ringkonnakohtusse, kuid see jäi seal muutmata.

Tartu linn pöördus seepeale riigikohtusse.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: