Shanahan eitas plaani nõuda liitlastelt USA sõdurite eest "kulud+50%"

USA kaitseministri kohusetäitja Patrick Shanahan.
USA kaitseministri kohusetäitja Patrick Shanahan. Autor/allikas: Zuma Press/Scanpix

USA kaitseministri kohusetäitja Patrick Shanahan ütles neljapäeval senatis küsimustele vastates, et president Donald Trumpi administratsioonil pole plaanis nõuda USA sõdureid majutavatelt liitlastelt nimetatud üksuste kulude täies mahus tasumist ja sellele lisanduvat tasu, mis võib ulatuda 50 protsendini eelpool mainitud kuludest.

Kongressi mõlema erakonna rahvasaadikute ning liitlaste seas tekitas hiljuti palju ärevust eelmisel nädalal avaldatud Bloombergi uudis, mille kohaselt kavandab Trump plaani nõuda liitlastelt USA sõdurite majutamise eest nii kulude täielikku katmist kui ka vähemalt 50-protsendilist lisatasu privileegi eest omada USA sõdureid oma territooriumil, vahendas Axios.

Nii USA poliitikud kui ka eksperdid on väidetavat plaani teravalt kritiseerinud ning rõhutanud, et USA vägede paiknemine Lõuna-Koreas, Jaapanis või Euroopas pole ainult liitlaste huvides, vaid sealsed baasid on vajalikud ka USA enda julgeolekule, näiteks operatsioonideks Lähis-Idas ja mujal. Trumpi-kriitikute hinnangul näitavat see uudis taas kord, et USA praegune president peab NATO-t mitte liitlasuhteks, vaid mingisuguseks katusepakkumiseks ja räkitiks.

Bloombergi artiklis sõna saanud ametnikest allikad omakorda selgitasid, et tegu olevat vaid ühe mõttega, mis puudutab eesmärki, kuidas USA saaks kutsuda liitlasi üles kaitsekulutusi suurendama, ning rakendamise korral võib see idee saada palju pehmema vormi.

Neljapäeval senati relvateenistuste komitees toimunud kuulamisel soovis Alaskat esindav demokraadist senaator Dan Sullivan väidetava plaani kohta rohkem teada ning esitas sel puhul kaitseministri kohusetäitjale Shanahanile mitu küsimust.

Sullivan alustas sellega, et küsis Shanahanilt, kas viimane on käinud Lõuna-Koreas asuvas USA sõjaväebaasis Camp Humphreys. Shanahan vastas eitavalt. "Te peaksite seal ära käima. See on suurepärane baas," märkis senaator.

Shanahan tunnistas, et Lõuna-Korea maksab juba praegu peaaegu kõik nimetatud baasiga seonduvad kulud.

"Seega 93 protsenti Lõuna-Koreas asuva USA baasi kuludest makstakse korealaste poolt. Võib-olla artiklid teemal "kulud + 50 protsenti" ei paika. Aga kas me tõukame oma liitlasi endast eemale viisil, mille üle saavad praegu tõenäoliselt rõõmustada Putin ja Xi Jinping?" jätkas Sullivan.

"Senaator, me ei tee "kulud pluss 50 protsenti"," märkis Shanahan.

"Seega need teated ei vasta tõele?" täpsustas senaator.

"Nad on ekslikud," selgitas Shanahan. "Meil pole kavas äritegevust teha ja me ei tee ka heategevust. Oluline osa on, et kõik maksaksid oma õiglase osa... Kuid päeva lõpuks tuleb kõigil oma õiglane osa maksta ja kõik sellesse panustada ei saa. Kuid "kulud + 50 protsenti" ei ole teemaks."

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: