Kunnas ja Luik on veendunud, et Trump ei taha USA-d NATO-st välja viia

{{1547725380000 | amCalendar}}
Jüri Luik, Anna Pihl, Leo Kunnas.
Jüri Luik, Anna Pihl, Leo Kunnas. Autor/allikas: ERR

USA president Donald Trump ei soovi NATO-st välja astuda, ütlesid neljapäeval ETV saates "Esimene stuudio" reservkolonelleitnant, EKRE kaitseministri kandidaat Leo Kunnas ja praegune kaitseminister, Isamaa liige Jüri Luik.

Saatejuht Anna Pihl küsis Kunnaselt ja Luigelt, kuidas peaks Eestis suhtuma spekulatsioonidesse, et Trump kaalub USA väljaviimist NATO-st.

Jüri Luik rääkis, et Trump on olnud pigem kriitiline selles suhtes, et paljud NATO liikmesriigid ei kuluta kaks protsenti sisemajanduse kogutoodangust (SKT) kaitsevaldkonnale, kuid sellist tunnet, et ta sooviks alliansist lahkuda, pole olnud.

Luige sõnul on samas teoreetiline võimalus, et kui Trump tahaks, siis ta saaks USA NATO-st välja viia.

"Mõni ütleb, et Trump ei saagi NATO-st välja astuda. Aga tegelikult USA süsteem on selles mõttes huvitav, et on kaks pretsedenti, kus presidendid on ise astunud välja ratifitseeritud leppest: viimasena George W. Bush ballistiliste rakettide tõrje leppest ilma igasuguse senati heakskiiduta. Nii et põhimõtteliselt, kui ta ütleb, et tahab välja astuda, siis teoreetiliselt see on võimalik. Aga ma ei näe mingit alust sellel, et ta tahaks välja astuda ja et selleks oleks sisepoliitiliselt mingi vajadus. Ja ma ei ole ka kindel, kas ta seda üldse on öelnud, tegemist on ühte lehte lekkinud kuulujutuga," kommenteeris kaitseminister.

Leo Kunnas on samal arvamusel. Tema sõnul ei taha Trump loobuda USA hegemooniast maailmas.

"Trumpi väärtuste üle võib vaielda, aga olen kindel, et Trump saab aru, et kõik alliansid, mis USA-l on - nii NATO kui ka teised kahepoolsed ja muud kokkulepped riikidega -, on USA globaalse hegemoonia suhtes tähtsad ja sellest USA ei loobu, olgu siis Trumpi või mõnel muul ajal. Ma arvan, et nad loobuvad ainult siis, kui selleks sunnitakse. Ja selles mõttes on ka Baltikum tähtis, et ükskõik, milline kaotus või katastroof Baltikumis tähendaks nii tugevat lööki sellele hegemoonia kontseptisoonile, et USA ei saaks seda endale lubada," rääkis Kunnas.

Fox Newsi saatejuht Tucker Carlson küsis sel nädalal president Barack Obama nõunikult, miks peaksid USA sõdurid Balti riikide eest surema.

Kunnas kommenteeris, et niisuguseid retoorilisi küsimusi on ikka esitatud ja igas riigis on erinevate arvamustega inimesi, kuid tema hinnangul ei muutu need domineerivaks seisukohaks.

Luik tõdes, et Carlson on küsinud sarnast küsimust ka Trumpilt.

"USA-s on alati olnud isolatsionistide liikumine, kes on arvanud, et USA võiks olla maailmas üksi ja siis vastavalt vajadusele otsustada, kas ta toetab kedagi või mitte. Praegu seda liini ajavad eriti mõned Fox Newsi reporterid. Tuntuim neist on Tucker Carlson, kes just seda küsis, milleks kaitsta Eestit ja Lätit. Ta küsis ka Trumpilt pärast Helsingis toimunud kohtumist, miks kaitsta Montenegrot. Ma arvan, et see on teadlik kerge provotseerimine. See pole kindlasti USA-s levinud seisukoht. Kui me räägime sellest, millest räägivad suured rahvusvahelised ja Ameerika Ühendriikide ajalehed, kongress ja mõttekojad, siis prevaleeriv arvamus on, et NATO on USA jaoks suur väärtus ja seda tuleb kaista ja selgitada," rääkis Luik.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: