E-sigareti müüjad üritavad kavala trikiga aktsiisidest hoiduda

E-sigaret.
E-sigaret. Autor/allikas: SCANPIX/POSTIMEES

E-sigareti vedeliku müüki reguleerivad seadusemuudatused meelitavad kauplejaid müüma hoopis e-vedeliku komponente, et sellega aktsiisist pääseda. Maksu- ja tolliameti hinnangul võidakse nii seadust rikkuda.

OÜ Vapista juhatuse liige René Suburg räägib, et läinud aastal, pärast seda, kui e-vedelikust sai aktsiisikaup, kukkus nende käive nii palju, et ettevõte pidi oma Võru kaupluse sulgema ning pooled töötajad lahti laskma. Suvel ootab ees uus seadusemuudatus, mille järgi tohib e-vedelik sisaldada ainult niisuguseid maitse- ja lõhnaaineid, mis meenutavad päris tubakat. Tervise Arengu Instituudi alkoholi ja tubaka valdkonna vanemspetsialist Minni Saapar usub, et sellega väheneb e-sigareti atraktiivsus.

"Umbes kümme protsenti inimestest, kes meil ostavad vedelikke, tarbivad tubaka maitsega e-vedelikku. Niipalju, kui praegu inimestelt tagasisidet on, siis ega neile see ei maitse ikkagi. Me isegi ei kujuta ette, mis saama hakkab," rääkis René Suburg.

Ehk kui klientide tarbimisharjumused ei muutu või ettevõte ennast ümber ei kujunda, kaotavad nad suvel kuni 90 protsenti senisest turust. Samas on mõned ettevõtted selle vastu ka rohtu otsinud, ning rohu retsept on niisama lihtne, kui e-vedeliku oma.

"E-vedelik koosneb propüleenglükoosist, taimsest glütseriinist ja maitsestajast. Maitsestaja ise on põhimõtteliselt sama, mis toidumaitsestaja," sõnas Suburg.

Kogemus Tallinnast: pood on jagatud kaheks

Läinud nädalal külastasingi ühte Tallinna e-sigareti kauplust, kus palusin endale neid samu e-vedeliku komponente. Poemüüja oli abivalmis ning selgitas asja algaja jaoks kenasti ära.

"Meil siin on pood jagatud kaheks. Siin on nikotiin ainult. Seal ukse taga on kõik teised asjad nagu baas ja maitsestajad," ütles poemüüja.

Ehk umbes 800 000-eurose aastakäibega ettevõtte kõrvale on tehtud teine firma, kus töötab omaette müüja ja kus pakutavalt kaubalt aktsiisi ei maksta. Ostjal aga on võimalus valida sajakonna eri maitse vahel.

"Üks kõige populaarsematest maitsetest on kirss. Seda võtavad paljud. Ning erinevad puuviljasegud on ka populaarsed," lisas poemüüja.

Lisaks tuli osta vedeliku nii-öelda baasained, neid omavahel segada ning täpselt 210 milliliitrit e-vedelikku saigi valmis. Koos segamispurgiga maksis see mulle 13 eurot. Reeglite järgi, kümne milliliitristes pudelites müües, tuleks selle koguse pealt maksta 42 eurot aktsiisi. Aga seekord jäi aktsiis maksmata.

Poemüüja paistis ettevõtmise edus kindel, sest "maitseaineid keelata ei saa ning aktsiisikaubaga tegu ei ole". Ühtlasi usub ta, et suvel, kui maitsestatud e-vedelikku enam müüa ei tohi, võtavad nende ärimudeli üle teisedki kaupmehed.

Tallinna ettevõte paistab silma selle poolest, et juriidiliselt tegelevad aktsiisikauba ja selle komponentide müügiga eri ettevõtted, mille vahel isegi füüsiliselt valge uks seisab. Aga veebist leiab neidki, kes maitseaineid ja ametlikku e-vedelikku koos müüvad.

MTA: kõik e-vedeliku komponendid kuuluvad maksustamisele

Maksu- ja tolliameti aktsiiside talituse juhataja Kai-Liis Nõlvak aga ütleb, et niisugune ärimudel nende jaoks aktsepteeritav pole.

"Seadus sätestab väga üheselt selle fakti, et kui kaupluse või müügikoha eesmärk viitab kauplemisele e-vedeliku või tubakatoodetega, siis ka kõik e-vedeliku komponendid kuuluvad maksustamisele aktsiisiga ja need peavad olema maksumärgiga kaetud," rääkis Kai-Liis Nõlvak.

Ta lisas, et menetlusi niisuguste kauplejate suhtes, kes müüvad kõigest e-vedelik komponente on nad alustanud, samas lõpuni pole ükski neist veel jõudnud. Samas, kui müüja ütleb ise, et komponendid ei sobi suitsetamiseks, siis kuidas amet käitub?

"No eks see siis sõltub konkreetsest situatsioonist ja seal tuleb mängu, kui usutavalt müüja meile oma müüki selgitab ja kas me siis usume seda. Ja kui me ei usu, siis kui hästi meie motiveerime vastupidist," ütles Nõlvak.

Tervise Arengu Instituudi alkoholi ja tubaka valdkonna vanemspetsialist Minni Saapar ütleb, et komponentide eraldimüümise võimalust tõdeti juba paar aastat tagasi, kui sotsiaalministeerium maitsestatud e-vedeliku keelamise eelnõud tutvustas.

"See probleem on tõsine, et inimesed neid ise segavad. Sest omakorda tuleb sealt oht, et kui midagi segatakse valesti, midagi doseeritakse teisiti... Et ka need vähesed teadusuuringud on tehtud mingite suhete ja koostiste kohta ja kui see, mida inimene tegelikult inhaleerib on midagi hoopis muud, siis on veel raskem midagi öelda nende mõjude kohta," sõnas Saapar.

Ise e-vedelikku segades võib tervist kahjustada

Ka OÜ Vapista juhatuse liige Renè Suburg ütleb, et e-vedelikku ise segades võib inimene endale kogemata kahju teha. Näiteks liialt suur nikotiinisisaldus võib lõppeda tõsise mürgitusega. Aga kui karmimad reeglid suunavad suuremale riskikäitumisele, kas siis poleks mõistlik seadusemuudatusi tagasi pöörata? Minni Saapar seda ei usu.

"Inimesed võivad mõista, et kui nad juba peavad seda niimoodi ise põlve otsas kokku keerama, äkki see ikka ei ole õige asi," ütles Saapar.

Kõigi e-vedelikku puudutavate seadusemuudatuste taustal ongi käinud pidev arutelu ka selle üle, kui ebatervislikud või ohtlikud e-sigaretid ikkagi on. René Suburg nagu kõik teisedki e-vedelikuga kauplejad, ütleb, et e-sigaret on abimees neile, kes soovivad suitsetamisest loobuda. Ühtlasi rõhutakse Suurbritannia praktikale kus valitsus e-sigarettide tarvitamist soovitab.

"Fakt on see, et kuninglik arstide kolleegium ütles kaks aastat tagasi töötades läbi üle 200 uuringu, et e-sigaret on vähemalt 95 protsenti ohutum, kui tavatubakas," väidab Suburg.

Minni Saapar aga ütleb, et Suurbritannia seisukoht on teiste seas erandlik. Ühtlasi põhjendab ta Eesti rangemat poliitikat sellega, aet meil pole andmeid selle kohta, kuidas mõjutab e-sigareti suitsetamine inimest näiteks viiekümne aasta jooksul.

"Sega endale ise e-vedelik" komplekt. Autor: Madis Hindre/ERR

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: