Abilinnapea Izmailova tahab augustist keelata plastist ühekorranõud avalikel üritustel

Roheliste erakonna juht Züleyxa Izmailova.
Roheliste erakonna juht Züleyxa Izmailova. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Tallinna linnavalitsus arutab kolmapäeval abilinnapea Züleyxa Izmailova (Rohelised) ettepanekut, millega keelataks Tallinna linnas avalikel üritustel toidu ja joogi serveerimine plasti sisaldavates ühekorranõudes ja plastist söögiriistade kasutamine.

Eelnõu kohaselt kohustatakse Tallinna linnas avaliku ürituse korraldajat tagama, et üritusel kogutakse igas kogumiskohas liigiti vähemalt segaolmejäätmeid, biolagunevaid jäätmeid ja pakendijäätmeid. Avalikul üritusel keelatakse toidu ja joogi serveerimine plasti sisaldavates ühekorranõudes ja plastist söögiriistade kasutamine. Lubatud on kasutada biolagunevast plastist nõusid ja söögiriistu, mis on komposteeritavad.

Määruse eelnõuga ei reguleerita pandimärgisega pudelite ja purkide kasutamist avalikul üritusel. Määrus on plaanitud jõustuma 1. augustil 2019 ehk pärast laulu- ja tantsupidu.

Eelnõu seletuskirjas märgib abilinnapea Izmailova, et avalikul üritusel jäätmete liigiti kogumine aitab muuta elanike käitumisharjumusi ja parandab nende jäätmealast teadlikkust. Samuti tahab Izmailova keelata avalikul üritusel toidu ja joogi serveerimise plasti sisaldavates ühekorranõudes (söögi- ja jooginõud) ja plasti sisaldavate söögiriistade kasutamise.

"Avalikul üritusel on keelatud joogi serveerimine ka ühekordselt kasutatavas papptopsis, mis on lamineeritud kile ehk plastiga. Lubatud on kasutada biolagunevast plastist nõusid ja söögiriistu, mis on komposteeritavad ja millel on EVS-EN 13432 standardile või sellega samaväärsele standardile vastavust tõendav sertifikaat."

Abilinnapea hinnangul on avalikul üritusel plasti sisaldavate ühekorranõude keelamise eesmärk vähendada keskkonnale ohtlike plastijäätmete teket, parandada inimeste jäätmealast keskkonnateadlikkust ja soodustada korduskasutatavate nõude kasutamist.

"Plasti sisaldavad ühekorranõud moodustavad avalikul üritusel tekkivatest jäätmetest suurema osa. Plastijäätmed sisaldavad kergesti lenduvat ja looduses väga kaua lagunevat materjali, mis ohustab nii maismaa- kui ka mereelustikku ja saastab keskkonda."

Izmailova sõnul on plasti sisaldavate ühekorranõude asemel võimalik kasutada näiteks papist, puidust, bambusest, palmilehtedest, suhkruroost või muust kompostitavast materjalist valmistatud ühekorranõusid ja -söögiriistu.

"Samuti võib üritusel tagatisraha eest kasutusse anda korduskasutatavaid topse ja muid nõusid. Kompostitavast materjalist nõusid pakuvad turul ühekorrapakendeid müüvad ettevõtted," leiab abilinnapea Izmailova.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: