Tallinna volikogu otsustas avalikel üritustel keelata plastnõud

Ühekordsed nõud
Ühekordsed nõud Autor/allikas: Aivar Aotäht/Eesti Meedia/SCANPIX

Tallinna linnavolikogu täiendas avaliku ürituse korraldamise ja pidamise korra määrust punktiga, mis keelab alates selle aasta 1. oktoobrist Tallinnas toimuvatel avalikel üritustel toidu ja joogi serveerimise plastist ühekorranõudes ja plastist ühekorrasöögiriistade kasutamise.

Neljapäeval volikogu heakskiidu saanud määrusega on edaspidi lubatud kasutada vaid biolagunevast plastist nõusid ja söögiriistu, mis on komposteeritavad ja millel on vastav sertifikaat, teatas linnavolikogu pressiesindaja.

Samuti peab avaliku ürituse korraldaja edaspidi tagama, et üritusel kogutakse igas kogumiskohas liigiti vähemalt segaolmejäätmeid, biolagunevaid jäätmeid ja pakendijäätmeid.

"Puhtam keskkond ja rohelisem linnaruum on meile kõigile tähtsad ning tänase muudatusega astume sammu eesmärgile lähemale," ütles Tallinna linnavolikogu esimees Mihhail Kõlvart.

Tallinna abilinnapea Züleyxa Izmailova sõnul on plastreostus globaalne keskkonnaprobleem, mille Euroopa Liit ja paljud teised riigid nüüd tõsiselt sihikule on võtnud.

"Kusjuures aastaks 2021 keelatakse paljude plasttoodete müük EL-is täielikult. Tänane muudatus näitas, et Tallinn on plastreostuse ja jäätmekäitluse küsimuses progressiivne ja otsusekindel," sõnas Züleyxa Izmailova.

"Ühekordsed plastõud on võimalik asendada korduvkasutavatega, mitmed ettevõtted on juba aastaid sellist teenust pakkunud ja paljudel üritustel on süsteem end tõestanud. Samas on plastikule olemas mitmeid keskkonnasõbralikke alternatiive, näiteks bambus, papp ja suhkruroog."

Muudetus määruses on kirjas, et avaliku ürituse korraldaja peab tagama, et üritusel kogutakse igas kogumiskohas liigiti vähemalt segaolmejäätmeid, biolagunevaid jäätmeid ja pakendijäätmeid. Jäätmemahutile peab olema selgelt ja arusaadavalt märgitud kogutavate jäätmete liik;

Samuti tuleb korraldajal jälgida, et toitu ja jooki ei serveerita ühekorranõudes - taldrikud, kausid, joogitopsid, joogitopside kaaned- ega kasutata üks kord tarvitamiseks mõeldud söögiriistu - noad, kahvlid, lusikad, söögipulgad, kõrred, joogisegamispulgad - mis sisaldavad plasti. Lubatud on kasutada biolagunevast plastist nõusid ja söögiriistu.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: