ERR-i žürii: "Esimese stuudio" maailmavaatelise tulevärgi võitis Kadri Simson

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Kadri Simson. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Kahe hea väitleja duellis jäi siiski napilt peale Kadri Simson, leidis ERR-i žürii.

Tõnis Saarts, Tallinna ülikool

Mõlemad on head väitlejad. Põhjendavad oma seisukohti reeglina argumenteeritult. Saate alguses sai kohe näha maailmavaatelise debati tulevärki, mida oma tõsises särinas pole Eestis juba mõnda aega olnud (sest keskne on olnud ju "vene küsimus").

Kuigi Michal oli debatis tugev ning jättis Simsoni kohati varju, oli näha, et nii mõnigi kord jäi ta oma argumentidega Keskerakonda rünnates hätta. Lõpuks mingit suurt kriitikat peale väidetava "maksusegaduse" ei tulnudki.

Michali kaliibriga poliitikule on aga täiesti lubamatu demagoogiline hämamine numbritega. Mida see avaliku arvamuse uuring, millele Michal saate alguses viitas, siis näitas? Kas 50 protsenti leidis, et tänane maksusüsteem pole õiglane (sotsiaalse õigluse mõttes) või peeti seda ebaõnnestunuks (pigem siis tehnilise teostuse poolest)? Õiglus ja reformi õnnestumine/ebaõnnestumine on ikka üsna erinevad asjad ning rikka kogemusega poliitikult eeldaks, et ta ise seda vahet tajub ega vääna tulemusi ka valijatele neist kõneledes. 

Teisalt võib ka kritiseerida Simsonit. Kui ikka Eesti ühe suurima partei plaan viia Eesti majandusarengus järgmisele tasemele – ja globaalse innovatsiooni väärtusahelates edasi – koosnebki ainult sellest, et tuleb edendada maaettevõtlust, arendada teedevõrku ja teha astemeline tulumaks, on ikka kurb küll. Siin oli Reformierakond veidi visioonikam, kuigi mitte ka palju.

Catlyn Kirna, Tallinna ülikool

Debatt oli ühest küljest hea, mõlemad olid valdkonnas tugevad ning tundsid teemat. Teisest küljest aga nõrk, sest räägiti lihtsalt ümber oma erakonna seisukohti. Mõlemad kaitsesid aktiivselt oma erakonna valitsusaega ning siunasid teist. Saatejuht tegi ära tubli töö, et saadet edasi liigutada, sest mõlemal külalisel oli kalduvus ka oma teemadesse kinni jääda.

Kadri Simsonil olid jutupunktid paremini peas ja ta oskas neid selgemini väljendada. Suhteliselt tugev oli maksureformi kaitse, mis tehniliselt toetab tõesti väikesepalgalisi, aga nagu Michal viitas, ei ole populaarne idee. Samas jäi mitu küsimust ka vastamata või häguseks.

Kristen Michalile tegi olukorra kergemaks tõsiasi, et opositsioonist on parem rünnata. Mitu head probleemi sai ka välja toodud, sealhulgas erinevate maksude ebapopulaarsus ja mitu tegematajätmist. Samas jäi tal vastamata mitu küsimust seoses ründava väitega, et Reformierakond seisab eelkõige rikaste eest.

Debati kõige huvitavam osa oli Neinar Seli idee, et kaks juhtiverakonda moodustaks valitsuse. Seda on enne juhtunud ning ideel on jumet, sest sarnasusi on palju ja Euroopa parlamendis ollakse ju samas fraktsioonis. Huvitavaks tegi selle aga mõlema saatekülalise seisukoht: Kadri Simson algselt toetas, Michal mitte ning siis Simson ka enam mitte. Valimised tulevad!

Saade on järelvaadatav siin: 22. jaanuari "Esimene stuudio"

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: