Helme ootaks Eesti Panga uue presidendiga riigikogu järgmise koosseisuni

Foto: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu EKRE fraktsiooni juht Martin Helme arvates võiks Eesti Panga uue presidendi ametisse kinnitamine toimuda riigikogu järgmise koosseisu ajal.

"Minu arust peaks selle otsusega ootama järgmise koosseisuni," rääkis Helme Vikeraadio saates "Opositsioonitund".

Saatejuhi küsimuse peale, kas siis on EKRE positsioonid paremad, vastas Helme: "Võib ka nii öelda, aga praegune riigikogu mandaat on sisuliselt ammendunud. On vaja uut mandaati ja see on kaalukas otsus. Mitte ainult panga presidenti, vaid ka panga nõukogu koosseisu hakatakse uuendama. See on suurem komplekt."

Riigikogu otseselt keskpanga presidendi valimisega kokku ei puutu, sest seitsmeaastaseks perioodiks nimetab pangajuhi ametisse vabariigi president, kes lähtub Eesti Panga nõukogu ettepanekust. Küll aga kuuluvad nõukogusse mitmed poliitikud ning vajalikuks viieks poolthääleks on vaja tõenäoliselt kompromissi otsida.

Helme ütles, et ühegi Eesti Panga presidendi kandidaadi nime tema kõrva sosistatud pole, pigem on räägitud uutest keskpanga nõukogu liikmetest.

Reformierakondlane Kristen Michal ütles, et tema on kuulnud kahest nimest ja mõlemad on igati viisakad kandidaadid. "Aga mõneti on Martinil õigus, eks ta viimase hetke otsus paistab."

Kui kandidaadil on hea fiskaaltaust, maine ja valdkonna tundmine, ei näe Michal siiski probleemi tema ametisse nimetamisel.

"Tegemist on ühiskonnas väga suurt kaalu omava positsiooniga, kes ka majanduses keerulistel aegadel kannab võib-olla hoiatavat sõna ja tasaalustavat sõna," lisas Michal.

Helme teatas seepeale, et ühte nime on ta siiski kuulnud ja see ei sobivat ametisse.

"Loogika on see, et Eesti Panga president peaks olema sellise taustaga, et ta ongi sõltumatu. Et see sõltumatus ei ole lihtsalt sõnakõlks ja kel on nii palju autoriteeti, et ta ei ole kellegi hüpiknukk. Taust ei saa olla seotud pikaajaliselt riigiasutuses istumisega või parteiga," selgitas Helme.

Eesti Panga nõukogu koguneb tuleval nädalal. Nõukogu esimees Mart Laar ütles ERR-ile, et nõukogu on kokku leppinud, et sel istungil esitavad nõukogu liikmed presidendi kandidaate.

"Praegu ei ole võimalik öelda, kas sel istungil piirdutakse kandidaatide esitamisega. See sõltub esitatud kandidaatide arvust ja otsuse teeb nõukogu istungi ajal," lausus Laar.

Seega olenevalt kandidaatide arvust võib nõukogu jõuda juba ka kandidaadi valikuni.

Põhiseaduse kohaselt nimetab Eesti Panga presidendi ametisse Vabariigi President keskpanga nõukogu ettepanekul.

Ettepaneku tegemiseks on vaja vähemalt viie nõukogu liikme poolthäält.

Seaduse kohaselt on keskpanga presidendi ametiaeg seitse aastat ja see on ühekordne.

Eesti Panga juhi Ardo Hanssoni ametiaeg lõpeb 6. juunil, sest ta astus ametisse 2012. aasta 7. juunil.

Eesti Panga nõukokku kuuluvad Liina Tõnisson, Mart Laar (esimees), Kaie Kerem, Urmas Varblane, Kalev Kallo, Jaanus Tamkivi, Enn Listra ja Rein Minka.

Lisatud audioklipis algab arutelu Eesti Panga presidendi teemal alates 28. minutist.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: