Keskpanga presidendiks kandideerivad Kitt, Müller ja Ross

{{1548772560000 | amCalendar}}
Eesti Panga presidendi kandidaadid: Robert Kitt, Madis Müller ja Märten Ross
Eesti Panga presidendi kandidaadid: Robert Kitt, Madis Müller ja Märten Ross Autor/allikas: Priit Mürk/Siim Lõvi/ERR/Pressimaterjalid

Eesti Panga nõukogu liikmed on keskpanga järgmise presidendi võimalike kandidaatidena üles seadnud Robert Kiti, Madis Mülleri ja Märten Rossi. Keskpanga praeguse presidendi Ardo Hanssoni seitsmeaastane ametiaeg lõppeb juunis ja teda tagasi valida ei saa.

Robert Kitt on Swedbank Eesti peadirektor, Madis Müller on Eesti Panga asepresident ja Märten Ross on rahandusministeeriumi asekantsler.

Keskpanga nõukogu asub võimalikke kandidaate arutama 12. veebruaril toimuval korralisel koosolekul. Kaheksast liikmest koosnevas nõukogus on edukal kandidaadil vaja saada vähemalt viie nõukogu liikme toetus.

"Eesti Panga presidendiks pürgivad väärikad inimesed. Nõukogu esimehena tahan hea seista, et Eesti Panga järgmise presidendi kandidaadi valimine toimuks avalikkusele läbinähtavalt ja sujuvalt," ütles Mart Laar.

Eesti Panga presidendi Ardo Hanssoni ametiaeg lõppeb tänavu 6. juunil. Seaduse kohaselt on keskpanga presidendi ametiaeg seitse aastat ja see on ühekordne.

Seaduse mõistes saab Eesti Panga presidendi kandidaadi staatuse isik, kellele nõukogu on teinud ametisse kandideerimise ettepaneku ja kes on andnud kandideerimiseks kirjaliku nõusoleku.

Robert Kitt ei soovinud oma kandidatuuri ERR-ile sisuliselt kommenteerida: "Olen liigutatud, et mind nähakse ühe võimaliku kandidaadina Eesti Panga presidendi kohale. Hetkel on mul väga huvitav ja vastutusrikas ametikoht Eesti majandussektoris ning seetõttu ei pea võimalikuks neid spekulatsioone edasi arutada."

Eesti Pangast täpsustati ERR-ile, et kõik nimetatud võimalikud kandidaadid olid enne nende nimede väljakäimist sellega kurssi viidud. Kirjaliku nõusoleku staadiumisse pole valikuprotsess aga veel jõudnud.

Eesti Panga presidendi ametisse nimetamise protseduur on järgmine:

1) keskpanga nõukogu otsustab, kellele teha kandideerimisettepanek;

2) kandidaat läbib kaitsepolitsei julgeolekukontrolli, mis kestab üldjuhul kolm kuud;

3) nõukogu tutvub julgeolekukontrolli käigus kogutud andmetega ning teeb Vabariigi Presidendile ettepaneku nimetada kandidaat keskpanga presidendi ametisse. Kandidaadil peab olema vähemalt viie nõukogu liikme toetus;

4) Vabariigi President nimetab Eesti Panga presidendi ametisse.

Eesti Panga president kuulub ametist lähtuvalt ka Euroopa Keskpanga nõukokku.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: