Reinsalu muretseb Venetsueela riigijuhi tunnustamise pärast

Urmas Reinsalu.
Urmas Reinsalu. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Justiitsminister Urmas Reinsalu (Isamaa) saatis välisminister Sven Mikserile (SDE) kirja, milles palub kujundada Eesti seisukoht Venetsueela Bolivari Vabariigi riigijuhi tunnustamise kohta, väljendades muret, et valimistulemusi võltsiti, mistõttu kriis riigis kogub hoogu.

"Võttes arvesse võltsitud valimisi ning kiirelt eskaleeruvat kriisi, oleks Eesti Vabariigil asjakohane deklareerida, et ta tunnustab Venetsueela ajutise riigijuhina vastavalt Venetsueela põhiseadusele demokraatlikult valitud parlamendi esimeest Juan Guaidot ega tunnusta Venetsueela riigijuhina võltsitud valimiste teel end presidendiks deklareerinud Nicolas Madurot," kirjutab Reinsalu oma pöördumises Mikserile.

Justiitsminister lisab, et samasugust seisukohta on väljendanud muuhulgas Ameerika Ühendriigid, paljud Ladina-Ameerika riigid, Iisrael, Kanada ja Suurbritannia ning sarnase üleskutse on teinud viimastel nädalatel ka mitmed Euroopa Parlamendi liikmed.

"Euroopa Liidu riikide ultimaatumi korraldada kaheksa päeva jooksul uued ja vabad valimised on Maduro selgesõnaliselt tagasi lükanud," toob Reinsalu esile. "Eestil on ajalooline kogemus kommunistlike diktaatoritega ning mäletame tänutundega neid riike, kes ostustavalt ja väärtuspõhiselt tegutsesid meid toetades. Usun, et praegusel hetkel on meil asjakohane toetada Venetsueela rahvast ja vabadusele ning rahvaste demokraatlikule otsustamisõigusele rajanevaid väärtusi."

Reinsalu usub, et Eesti seisukoht aitab kaasa ka Euroopa Liidu ühiste seisukohtade tugevdamisele ning kutsub teisi Euroopa Liidu riike kaaluma sarnast käitumist.

"Selleks, et vähendada ohtu vägivalla eskaleerumiseks, peavad vaba maailma riigid väljendama oma selget ja resoluutset seisukohta. Kiirus ja otsustavus rahvusvahelise demokraatlikesse väärtustesse uskuva kogukonna poolt aitab lahendada Venetsueela kriisi vähemate inimkannatustega," põhjendab Reinsalu seisukoha kujundamise vajadust.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: