Venezuela vaatab Guaidó toetamise tõttu üle suhted 12 EL-i riigiga

{{1549247460000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / ZUMA

Venezuela teatas esmaspäeval, et vaatab üle oma sidemed 12 EL-i riigiga, kes tunnustasid opositsioonijuht Juan Guaidód Venezuela ajutise presidendina.

Caracas "vaatab alates praegusest täielikult üle kahepoolsed suhted nende valitsustega, kuniks toimub parandus, millega öeldakse lahti toetusest riigipöördekavale", teatas Venezuela välisministeerium.

Esmaspäeval liitusid Guaidód ajutise presidendina tunnustanud riikidega Prantsusmaa, Hispaania, Austria, Ühendkuningriik, Rootsi, Taani, Soome, Leedu, Läti, Eesti, Holland ja Saksamaa.

Venezuela president lükkas Euroopa riikide ultimaatumi tagasi

Venezuela president Nicolás Maduro lükkas pühapäeval tagasi Euroopa riikide ultimaatumi öeldes, et ei kavatse taolisele survestamisele järele anda.

Maduro kinnitas Hispaania telekanalile Sexta veelkord, et ei kavatse hoolimata välisriikide survest ametist lahkuda.

Prantsusmaa hoiatas Venezuela presidenti Madurot, et tähtaeg uute presidendivalimiste väljakuulutamiseks lõpeb pühapäeva õhtul ja Pariis valmistub tunnustama ajutise riigipeana tema vastast Juan Guaidód.

Hispaania, Saksamaa ja Prantsusmaa, Suurbritannia ja Holland andsid 26. jaanuaril Madurole 3. veebruari õhtuni aega uute valimiste väljakuulutamiseks, lubades vastasel juhul tunnustada presidendi kohusetäitjana Guaidód.

Venezuela liider on lükanud tagasi üleskutse kuulutada välja uued presidendivalimised, kuid on pakkunud välja uute parlamendivalimiste korraldamise idee. Venezuela parlament on 2015. aasta detsembris peetud valimiste tulemusena opositsiooni kontrolli all.

"Ultimaatum lõpeb täna õhtul," ütles Prantsuse Euroopa asjade minister Natalie Loiseau pühapäeval Prantsuse meediale.

"Kui härra Maduro ei pühendu enne õhtut presidendivalimiste korraldamisele, võtame seisukoha, et härra Guaidó peaks korraldama need tema asemel," sõnas ta.

Loiseau lisas, et Pariis tunnustab Guaidód seejärel "ajutise presidendina kuni valimisteni".

Prantsuse minister nimetas Maduro ettepanekut korraldada ennetähtaegsed parlamendivalimised "farsiks, traagiliseks farsiks".

Maduro võitis teise ametiaja mullu mais korraldatud presidendivalimistel, mida opositsioon boikottis ja mille tulemusi lääneriigid ja paljud Ladina-Ameerika maad keelduvad tunnustamast.

Maduro lükkas tagasi Euroopa nõudmised ja USA abi

Maduro lükkas esmaspäeval taas kord tagasi vähemalt kaheksa Euroopa riigi otsuse tunnustada Venezuela legitiimse presidendina opositsiooniliidrit Juan Guaidód. 

Eriti teravalt kritiseeris Maduro telepöördumises Hispaania peaministrit Pedro Sánchezt, öeldes, et kui tema vastu korraldatakse riigipööre, on Sánchezi "käed verised". 

Maduro rõhutas, et keeldub allumast ükskõik kelle ultimaatumitele. Telepöördumises lükkas Maduro tagasi ka USA-toetatava plaani saata Venezuelasse toidu- ja meditsiiniabi, öeldes, et Venezuela rahvas "ei ole kerjused".

Macron: Prantsusmaa tunnustab Guaidód Venezuela ajutise presidendina

Prantsusmaa tunnustab Venezuela opositsioonijuhti Juan Guaidód riigi ajutise presidendina pärast seda, kui president Nicolás Maduro ei nõustunud korraldama uusi riigipea valimisi, ütles Prantsuse president Emmanuel Macron esmaspäeval.

"Venezuelalastel on õigus end vabalt ja demokraatlikult väljendada. Prantsusmaa tunnustab @jguaido "ajutise presidendina", et viia ellu valimisprotsessi," ütles Macron oma Twitteri kontol nii prantsuse kui hispaania keeles.

Suurbritannia tunnustas Guaidód Venezuela ajutise presidendina

Suurbritannia tunnustas esmaspäeval Venezuela opositsioonijuhti Juan Guaidód riigi ajutise presidendina. 

"Ühendkuningriik tunnistab koos Euroopa liitlastega Juan Guaidód ajutise põhiseadusliku presidendina kuni usaldusväärsete valimiste korraldamiseni. Loodame, et see aitab lõpetada humanitaakriisi," märkis Briti välisminister Jeremy Hunt Twitteris.

Hispaania tunnustas Guaidód Venezuela presidendi kohusetäitjana

Hispaania tunnustas esmaspäeval Venezuela opositsioonijuhti Juan Guaidód presidendi kohusetäitjana. 

"Hispaania valitsus teatab, et tunnustab Venezuela rahvusassamblee presidenti härra Guaidó Marquezt Venezuela presidendi kohusetäitjana," ütles peaminister Pedro Sánchez, kutsudes Guaidód korraldama kiiresti valimisi. 

Austria tunnustas Guaidód Venezuela ajutise presidendina

Austria kantsler Sebastian Kurz tunnustas esmaspäeval Venezuela opositsioonijuhti Juan Guaidód riigi ajutise presidendina.

"Nicolás Maduro režiim ei teatanudki valmidusest ausateks ja vabadeks Venezuela presidendi valimisteks. Sel põhjusel tunnustame meie lähtudes Venezuela vabariigi põhiseadusest nüüdsest (parlamendi) esimeest Guaidót seadusliku ajutise presidendina," säutsus kantsler Twitteris hispaania keeles.

Kurz avaldas lootust, et Guaidól õnnestub taastada Venezuelas demokraatia.

Rootsi toetab Venezuelas uute presidendivalimiste korraldamist

Rootsi välisminister Margot Wallström ütles esmaspäeval, et valimised, mis tõid Venezuelas võimule president Nicolás Maduro, ei olnud vabad ega õiglased. 

Minister ütles usutluses Rootsi ringhäälingule SVT, et Venezuela "peab nüüd saama uued, vabad ja õiglased valimised". 

"Me toetame Juan Guaidód ja rahvusassambleed Venezuela rahva ainsate seaduslike esindajatena," lisas Wallström. "Venezuelas napib toitu ja ravimeid, riik on silmitsi inflatsiooni ja massimeeleavaldustega."

Saksamaa tunnustas Guaidód Venezuela presidendi kohusetäitjana

Saksamaa tunnustas esmaspäeval Venezuela opositsioonijuhti Juan Guaidód riigi presidendi kohusetäitjana. 

"Tunnustame Juan Guaidód Venezuela ajutise presidendina, kellel on ülesanne alustada poliitilist üleminekuprotsessi ja juhtida riik vabade, läbipaistvate ja usaldusväärsete valimisteni," ütles kantsler Angela Merkeli kõneisik Martina Fietz.

Soome tunnustab Guaidód Venezuela ajutise presidendina

Soome ühines esmaspäeval nende Euroopa Liidu riikidega, mis tunnustavad Venezuela opositsioonijuhti Juan Guaidód riigi ajutise presidendina.

"Toetamaks Venezuela põhiseaduslikku protsessi toetab Soome Guaidód Venezuela ajutise presidendina," teatas välisminister Timo Soini välisministeeriumi Twitteri kontol.

Ukraina tunnustab Guaidód Venezuela ajutise presidendina

Ukraina tunnustab Juan Guaidód Venezuela ainsa demokraatliku võimuorgani juhina, teatas Ukraina välisministeerium esmaspäeval.

"Ukraina tunnustab Juan Guaidód ainsa demokraatlikult valitud Venezuela võimuorgani, rahvusassamblee juhina, samuti demokraatliku opositsiooni liidrina. Temast ja teistest Venezuela poliitiliste jõudude liidritest sõltub selles riigis naasmine demokraatliku valitsemise juurde," ütles ministeeriumi kõneisik Katerina Zelenko.

Tema sõnul kutsub Ukraina Venezuela võime tegema kõik võimaliku, et vältida kriisi lahendamist jõumeetoditega.

Kreml taunis Euroopa "sekkumist" Venezuelas

Venemaa taunis esmaspäeval "katseid sekkuda Venezuela siseasjadesse" pärast seda, kui mitu Euroopa riiki tunnustas riigi ajutise juhina opositsiooniliidrit Juan Guaidód.

"Katsed legitimeerida võimu usurpeerimist kujutavad endast sekkumist Venezuela siseasjadesse," ütles Kremli kõneisik Dmitri Peskov ajakirjanikele.

Selline sekkumine ei saa lihtsustada "rahumeelse, efektiivse ja kestliku lahenduse leidmist kriisile, mida venezuelalased praegu läbivad", lisas ta.

Peskov kordas Moskva seisukohta, et kriisi saab lahendada vaid Venezuela rahvas ise.

Ta keeldus ütlemast, mis tingimustel võiks Venemaa tunnustada Guaidód Venezuela ajutise liidrina.

Praegu peab Venemaa riigi legitiimseks liidriks president Nicolás Madurot ning on opositsiooni "võimu usurpeerimise" hukka mõistnud.

Esmaspäeval liitusid Guaidód ajutise presidendina tunnustanud riikidega Prantsusmaa, Hispaania, Portugal, Austria, Ühendkuningriik, Rootsi, Taani, Soome, Leedu, Läti, Eesti, Holland ja Saksamaa, sest Maduro keeldus täitmast Euroopa riikide soovi korraldada uued valimised. Guaidód on juba tunnustanud USA, Kanada, Austraalia ja mitu Ladina-Ameerika riiki.

Kui Maduro võimu ära annab, võib Venemaa kaotada oma liitlase pikaaegse Ladina-Ameerikas. Venemaa on Venezuelaga sõlminud miljardite dollarite väärtuses nafta- ja relvaleppeid.

Guterres: ÜRO ei liitu Venezuela kriisi asjus ühegi riikide grupiga

ÜRO ei liitu Venezuela kriisi asjus ühegi riikide grupiga, teatas ÜRO peasekretär António Guterres esmaspäeval ning lükkas tagasi kutse osaleda sel nädalal Uruguays toimuval neutraalsete riikide istungil.

"ÜRO sekretariaat otsustas mitte osaleda taolistes gruppides, et anda usutavust meie jätkuvatele püüdlustele pakkuda osapooltele head ruumi, et saaksime nende palvel aidata leida poliitilist lahendust," lausus Guterres.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: