Parteide hariduslubadused: eestikeelne õpe ja kõrgem palk õpetajatele

Eestikeelsele haridusele ülemineku või eesti keele taseme parandamise teema leiab pea kõikide erakondade valimisprogrammidest.

Seejuures on suurte erakondade seas neid, kes lubavad ühtset eestikeelset haridust alates lasteaiast, aga ka neid, kes tahavad jätta lapsevanematele valikuvabaduse, mis keeles laps hariduse omandab. Enamik erakondi lubab ka õpetajatele palgatõusu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Reformierakond, Isamaa, EKRE, Vabarekond ja Eesti 200 lubavad ühtsele eestikeelsele õppele üleminekut alates lasteaiast. Sotsiaaldemokraadid lubavad eestikeelset haridust alates põhikoolist.

Keskerakond lubab väga heal tasemel eesti keele õpet alates lasteaiast, kuid jätab lapsevanematele õiguse valida, mis keeles laps õppima hakkab.

Õpetajate liidu juhatuse liige Astrid Sildnik ütleb, et keeruline on näha nende lubaduste katet. "Tekib päris palju probleeme sellega, et kui õpetajaid on niigi vähe, siis kes hakkab eesti keelt õpetama?"

Samas on Sildniku sõnul positiivne, et see teema programmides nii palju kõlapinda on saanud, sest seda arutelu on ühiskonnas vaja.

Sotsiaaldemokraadid, Keskerakond ja Reformierakond lubavad tõsta õpetajate palga vähemalt 2000 euroni. Palgatõusust räägivad oma programmis ka Isamaa, Vabarekond ja Eesti 200.

Praxise haridusanalüütik Sandra Haugas märkis, et kui praegu on õpetajate palk tasemel 1500 eurot, siis lubatud kasv on üsna hüppeline ning seega kulukas lubadus. "Mitte ükski valimisprogramm ei too välja, et mis on need rahastamise allikad," märkis ta.

Haugas lisas, et ainuüksi palk õpetajaid kooli tööle ei too. Palgast ehk olulisemgi on tugimeetmete olemasolu.

"Seda just eriti alustavatel õpetajatel, et neil oleksid nõustajad, mentorid, kes aitavad neil sisse elada, sest me teame varasematest uuringutest seda, et umbes kolmandik alustavatest õpetajatest lahkub koolist juba esimesel aastal," ütles Haugas.

Ka Sildnik nõustub sellega öeldes, et kui koolis ei ole paika pandud käitumisreeglid ja ühised väärtusnormid, siis suur summa palgapäeval ei korva.

Mõned erakonnad lähenevad õpetajaametile mitmekülgsemalt - näiteks Vabaerakond ja Eesti 200 lubavad vähendada õpetajate koormust ja bürokraatiat koolides ning toetada alustavaid õpetajaid.

Reformierakond, sotsiaaldemokraadid, Keskerakond ja Isamaa räägivad samuti õpetajaameti suuremast väärtustamisest.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: