Gripp levib kõigis maakondades ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Talvine viirushaigustesse haigestumine kasvab: kuu aja jooksul on poole võrra suurenenud noro- ehk Norwalki viirusesse nakatanute arv ning viimase nädalaga kasvas 46 protsendi võrra grippi haigestunute arv.

Eelmisel nädalal pöördus ülemiste hingamisteede viirusnakkuse tõttu arsti juurde üle 4500 inimese. Grippi haigestumine on tõusutrendis, samas haigestumise intensiivsus on terviseameti hinnangul küll madal, kuid gripp levib laialdaselt ehk kõigis maakondades, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Põhiliselt levib gripiviiruse alatüüp H1N1, mida teatakse ka seagripi nime all.

Terviseameti gripikeskuse peaspetsialist Olga Sadikova ütles, et WHO ekspertide tehtud esialgsete uuringute järgi langeb tänavune vaktsiin praegu levivate gripitüvedega hästi kokku ja seega peaks vaktsiin haiguse eest kaitsma.

"Ja kui vaktsiin ei kaitse haigestumise eest, siis raskete tüsistuste eest ta kindlasti kaitseb," sõnas ta.

Haiglaravi on gripihooaja algusest vajanud peaaegu 560 patsienti, kellest 60 protsenti on lapsed. Intensiivravi on vajanud 26 inimest, gripi tõttu surnud on kaheksa inimest. Neist kahel olid rasked kroonilised haigused, kuuel lisaks kroonilistele haigustele ka kõrge iga.

Haigena tööl või koolis käimine võib lõppeda gripi tüsistustega. Gripipisikut võib saada kõikjalt ja inimene on kõige nakkavam enne, kui haigus välja lööb ja ägedal haigusperioodil, kinnitas Linnamõisa perearstikeskuse perearst Katrin Martinson.

"Gripile on tüüpiline selline haiguspilt, et tal tekib hästi kiiresti kõrge palavik, tugev lihasvalu, silmade valu, valguskartus mõnikord ja väljendub tugev köha. Gripile on vähem iseloomulik nohupilt," ütles Martinson.

Lisaks gripile levib noroviirus, mida tihti kõhugripiks kutsutakse, kuid millel pole gripiga mingisugust pistmist ja seda nagu grippigi aitab vältida sage käte pesemine. Noroviirust iseloomustab oksendamine ja kõhulahtisus ning see on kõige nakkusohtlikum ajal, mil haigus pole veel välja löönud.

"Kui me veel ei tea, et meil see viirus on sees, siis me ei oska kaitsta teisi inimesi. Ägedal haigusperioodil, kui inimene oksendab, on kõht lahti, siis peaks olema kodus ja teadlikult mitte teistega kokku puutuma," rääkis Martinson.

Kui sümptomid on möödunud siis ohtu teistele pole. Ainult mõned isikud levitavad nakkust kuni kaks nädalat pärast paranemist, kinnitas terviseamet.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: