Hiina majanduse aeglustumist on näha eeskätt tööstusest

Foto: Thomas Peter/Reuters/Scanpix

Hiina majandus näitab jahtumise märke: tootmise hind on kerkinud ja odavat tööjõudu rakendav tööstus hakkab liikuma mujale. Halvenevad majandusolud ergutavad Hiinat tõenäoliselt kaubandusläbirääkimistel Ameerika Ühendriikidega lahendust leidma.

Hiina tööstust kajastav indeks liikus jaanuaris kahe aasta madalaimale tasemele. Põhjuseks tagasiminek toodangu mahus, tellimuste vähenemises ning ka tööhõive languses, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Täna me näeme selgelt, et Hiina majandus on jätkuvalt aeglustumas ja eeskätt näeme seda tööstuse poole pealt. Teenuste poolel on olukord natuke parem, aga tööstuse poole pealt need kaks viimast kuud me näeme nii ekspordi langust kui ka kindlustunde langust," selgitas Luminori peaökonomist Tõnu Palm.

Hiina ettevõtjad ise loodavad nüüd küsida kõrgemat hinda ja konkurentsi paranemist.

"See ei pruugi olla sugugi halb tootjatele, kuna kahe aasta jooksul on tooraine hind paratamatult tõusnud. Samas on hinnasurve olemas ja tootjad peavad kasumit paratamatult vähendama," rääkis analüütik Yang Zhongning.

Lihtsad töökäed maksavad Hiinas üha rohkem, nii liigub vanamoeline ja töömahukas tootmine vaikselt piirkondadesse, kus tööjõud veelgi odavam. Näiteks Vietnami ja Bangladeshi.

Kõrgtehnoloogiline tootmine aga inimtööjõu hinnast enam ei hooli. Ära jääb ka nn Huawei efekt ehk risk, et hiinlased mingeid jälgimisvahendeid seadmetesse lisavad.

"Vähem sellist käsitööd ja ei ole vahet, kus sa seda robootikaliini üles paned. Pigem need robotliinid tulevad tarbijale lähemale, et hoida kokku tarbijakulus. Nii et osa tootmist tegelikult tuleb tagasi arenenud riikidesse," ütles Palm.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: