Rootsi demokraadid on loobunud EL-i vastasest retoorikast

Jimmie Akesson
Jimmie Akesson Autor/allikas: EPA/SCANPIX

Rootsi Demokraaadid on muutnud oma häälestatust Euroopa Liidu suhtes ja loobunud senisest retoorikast korraldada Swexit ehk viia Rootsi Euroopa Liidust välja. Pigem ollakse pragmaatiline ja nähakse võimalust reformida Euroopa Liitu seestpoolt.

Rootsi Demokraatide liider Jimmie Akesson on Brüsseli bürokraatiat nöökinud juba kaua ja järelikult edukalt, sest pärast septembrikuiseid valimisi oli tema toetus üsna suur, parlamendis saadi 62 kohta ja just nende valijate toel, kes lootsid Swexitit. Veel augustis rääkis Akesson, et selleks, et Euroopa Liiduga koostööd teha, ei pea selle liige olema. Liikmelisus tuleb lõpetada, aga otsustama peab selle rahvas.

Nüüd tegi Akesson kannapöörde ja avaldas läinud nädalal Rootsi meedias, et usutavasti on parim viis reformida Euroopa Liitu ennast ja seda saab teha sinna kuuludes. Akesson andis sellega mõista, et Rootsi Demokraadid on nüüd osa europarlamendi konservatiividest ja reformistidest ja see omakorda annab võimaluse headeks suheteks Taani Rahvapartei ja Soome Põlissoomlastega. Akessoni sõnul oli ta seni pimesi euroskeptiline. Kuigi teised erakonnad üritavad veel Rootsi demokraate positsioneerida kui protektsioniste ja suletud erakonda, siis see on vale ettekujutus.

Akesson avaldab oma refomiplaani sel nädalal.

Küll pole praegu teada, mida mõtlevad valijad või partei liikmed, kes just euroliiduvastasuse põhjendusega sellest parteist pidasid. Samas tundub, et Rootsi demokraadid kindlustavad oma positsiooni üha enam. Jaanuari keskel avaldas Aftonbladet küsitluse, kus 53 protsenti vastanuist leiab, et koostöö nendega on võimalik.

Nüüd pole Rootsis õieti ühtegi suurt poliitilist jõudu, mis vastanduks Euroopa Liidule. Vaskpartei on küll liikmelisuse vastu põhimõtteliselt, aga väitis septembrikuiste valimiste eel kindalt, et aktiivselt selles suunas ei tegutse.

Samas valmistub Rootsi pikalt moodustatud ja värskelt ametisse saanud valitsus võimalikuks sisserände suurenemiseks ja koalitsioonileppes on kirjas kodakondsuse reform, see tähendab kodakondsusseaduse karmistamist. Muu hulgas sätestab see, et kodakondsuse saamiseks tuleb teha keele ja üldteadmiste test. Liberaalid on sellest rääkinud 16 aastat. Samuti on plaanis uus viisa kõrgelt kvalifitseeritud tööjõule väljastpoolt Euroopa Liitu.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: