Koalitsioon otsustab VEB Fondi sertifikaatide eest 15 miljoni andmise ({{contentCtrl.commentsTotal}})

VEB Fond
VEB Fond Autor/allikas: ERR/Pealtnägija

Esmaspäeval otsustavad koalitsioonipartnerid, kas anda kunagise VEB Fondi sertifikaadiomanikele 15 miljonit eurot. Koalitsioonipartnerid näivad praegu otsust toetavat, kuid tõde selgub tuleval nädalal.

Kui koalitsioon järgmine nädal sellesisulist otsust ei tee, siis riigikogu raha eraldamist selle koosseisu jooksul ära otsustada ei jõua, sest riigikogu volituste lõppedes kukuvad kõik pooleli olevad eelnõud menetlusest välja.

Riigikogu õiguskomisjoni juht Jaanus Karilaid on VEB fondi sertifikaadi omanikele hüvitise maksmise teemat üleval hoidnud aastaid. Tema juhitav komisjon algatas väljamakset võimaldava seaduse eelnõu juba 2017. aastal.

Toonase eelnõu välja töötamisel nõustas Karilaiu sõnul õiguskomisjoni mõningaid sertifikaadiomanike esindanud advokaat Indrek Leppik.

Möödunud aasta suvel saatis komisjon eelnõu riigikogu ette, kus see läbis esimese lugemise möödunud aasta septembris. Õiguskomisjon otsustas peale esimest lugemist küsida eelnõule muudatusettepanekuid ja arvamusi. Justiitsminister Urmas Reinsalu edastas õiguskomisjonile nii justiitsministeeriumi kui rahandusministeeriumi arvamuse.

Justiitsministeerium leidis, et VEB Fondi sertifikaadi omanikele väljamaksete tegemiseks puudub igasugune õiguslik kohustus. Samas toonitas ta, et kui riigikogu otsustab siiski riigieelarvest väljamakseid teha, siis tuleb kõiki sertifikaadiomanike võrdselt kohelda. Rahandusministeerium märkis, et eelnõu ei ole kooskõlas põhiseaduse, Eesti Panga seaduse ega ka riigieelarve seadusega.

Nende puuduste kõrvaldamiseks esitas Tiit Vähi ettevõtte Silmet Grupp advokaat Jüri Raidla möödunud aasta lõpus eelnõule parandusettepanekud.

Silmetile endale kuulub 600 000 dollari ulatuses VEB Fondi sertifikaate, ütles Tiit Vähi. Tema sõnul pärinevad need kõik VEB Fondi loomise ajast ja Silmet neid juurde ostnud ei ole.

Jaanus Karilaid rääkis, et Silmeti sertifikaadid võiksid praegu väärt olla umbes 500 000 eurot ja kokku võiks Jüri Raidla hinnangul sertifikaadiomanike nõudeid olla alles umbes 15 miljoni euro ulatuses.

Raidla esitatud mahukad ja põhjalikud parandusettepanekud muutsid algset eelnõud täielikult. Kui algne eelnõu oleks raha andnud vaid mõnedele sertifikaadiomanikele, siis muudatustega saaksid õiguse raha nõuda kõik, kellel sertifikaadid veel alles on. Samuti nähakse muudatustes sertifikaadiomanikele maksmist otse riigieelarvest ja kaotati ka varasemalt plaanitud intressid.

Lisaks märgitakse muudatuste järgselt eelnõus, et tegu on sotsiaalse õigluse, mitte riikliku õigusliku kohustuse täitmisega.

Koalitsiooninõukogu arutas eelnõud möödunud nädala esmaspäeval. Nõukogu otsustas, et eelnõud võiks toetada vaid Silmet Grupi advokaadi muudatustega arvestades. Päev hiljem toetas õiguskomisjon muudatusi häältega kuus poolt, kaks vastu ja üks erapooletu. Vastu hääletasid kaks reformierakondlast ja erapooletu oli üks Vabarakonna liige. Poolt hääletasid kolm keskerakondlast, sotsiaaldemokraat, EKRE esindaja ja Isamaa fraktsiooni saadik.

Karilaid ütles, et eelnõu vastu võtmine seisab nüüd koalitsiooninõukogu taga.

"Ta ootab koalitsiooninõukogu otsust. Kas seal tekib koosmeel," rääkis Karilaid. "Viimane parlamendi istung on 21. veebruaril. Kui enne seda koalitsiooninõukogu koguneb ja leiab, et õiguskomisjonis küpsenud eelnõu on mõistlik saata suurde saali ja las siis suur saal otsustab, kas seda toetada või mitte. Täna on pigem pall koalitsiooninõukogu käes," rääkis Karilaid ja lisas, et kui tahta eelnõu vastu võtta, tuleb see järgmisel nädalal koalitsiooninõukogus ära otsustada.

Jaanuari keskel saatis Isamaa fraktsiooni esimees Helir Valdor Seeder õiguskomisjonile fraktsiooni hinnangu, mis VEB väljamakset ei toetanud. Samas Raidla muudatusettepanekuid fraktsioon toetab, ütles Seeder. Selle muudatuse poolt hääletas ka Raivo Aeg ehk Isamaa fraktsiooni esindaja õiguskomisjonis. Seeder rääkis, et kuigi tõenäoliselt fraktsioon uut eelnõud toetab, langetatakse otsus esmaspäeval fraktsiooni koosolekul ja peale seda koalitsiooninõukogus.

Sotsiaademokraatliku erakonna pressiesindaja Andri Maimets ütles, et fraktsioon arutab VEB Fondi sertifikaatide eest raha maksmist esmaspäeval.

Eelnõu muutmise poolt hääletanud sotsiaaldemokraadist õiguskomisjoni liige Hardi Volmer rääkis, et kuivõrd ta on oma fraktsioonist selles komisjonis ainus, siis ta tahes tahtmata peab seal ka parteid esindama.

"Need on ka asjad, kus ma ei toimeta üks-üheselt oma isikliku äranägemise järgi, või oma isiklikust õigustundest lähtuvalt. Või südametunnistusest lähtuvalt. Need on nii segased värgid, et ma paratamatult, ja ma olen praegu ainukene sotside fraktsiooni esindaja õiguskomisjonis, et ma loomulikult ja ma ei häbene seda üldse tunnistada, et ma esindan seal fraktsiooni suundumust ja arvamust. Täiesti üheselt selles küsimuses," ütles Volmer, lisades et ta ei imestaks kuis sotsiaaldemokraadid otsustavad eelnõud toetada ja tulemus selgub lähinädalatel.

"Ma hääletan täpselt nii, nagu fraktsioon mul soovitab seda teha. Sagedasti see nii on ja me kõik seda teame. Mul siin antud juhul ei ole ka midagi risti ette lüüa või katsuda valetada ja häbeneda. Muidugi on küsimusi, kus ma saan toetudes oma seesmisele õiglustundele talitada. Aga see ei ole see case," rääkis Volmer.

VEB Fondi saaga ulatub 1993. aastasse. Peale Eesti taasiseseisvusmist leidis Nõukogude Liidu õigusjärglane Vene Föderatsioon, et endised liiduriigid võiksid iseseisvudes võtta osa Nõukogude Liidu välisvõlast proportsionaalselt enda kanda. Eesti seda nõuet ei tunnustanud, kuivõrd Eesti ei liitunud Nõukogude Liiduga vabatahtlikult, vaid oli selle poolt okupeeritud.

Samaaegselt käis suur osa Eesti ettevõtete arveldustest muu maailmaga läbi Eesti pankade arvete NSV Liidu Välismajanduspangas ehk VEB pangas. Ühel hetkel otsustas Venemaa külmutada Eesti ettevõtete raha VEB pangas. Selleks et päästa Eesti pangandussektor otsustas riigikogu 1993. aasta alguses, et eraldab kõikide ettevõtete Venemaal külmutatud nõuded kommertspankadest eraldi VEB Fondi .

Fondi osas on aastakümneid olnud erinevaid vaidlusi ja skandaale. Praeguseks on riigikohus otsustanud et õigusliku alust VEB Fondi sertifikaatide alusel riigilt raha hüvitamist nõuda ei ole.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: