Ossinovski: Karilaid rikkus VEB Fondiga kokkulepet ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1549874520000 | amCalendar}}
Jevgeni Ossinovsk.
Jevgeni Ossinovsk. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimehe Jevgeni Ossinovski sõnul on keskerakondlane Jaanus Karilaid rikkunud kokkulepet, millega lastakse tal VEB Fondi eelnõu esimesel lugemisel korjata poliitilised punktid ja siis pannakse teema riiulile.

"Karilaid on rikkunud varasemat kokkulepet. Varasem kokkulepe oli see, et ta teeb oma tantsu esimesel lugemisel ära. Kui ta seda tahab teha, las ta siis sõimab Reformierakonda, kui see tema tuju paremaks teeb. Aga et see hääletuseni ei jõua. Aga nüüd ta on sellega uuesti tantsima hakanud enne valimisi," rääkis Ossinovski Kuku raadio saates "Poliitikaguru".

Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees lisas, et kuigi fraktsioon arutab VEB Fondi teemat esmaspäeval, siis tema isiklikult seda eelnõu ei toeta.

"Mina isiklikult seda ei toeta. Siin kontekstis rääkida sotsiaalsest õiglusest... see seltskond küll ei ole Eestis kõige rohkem sotsiaalset õiglust vajav," märkis Ossinovski.

Jaanus Karilaid teatas ERR-ile saadetud kirjalikus kommentaaris, et kuigi valimiste-eelne pingeline ja kiire aeg võib tuua arusaadavalt erinevaid seisukohti ja interpreteeringuid poliitikutelt, siis ühtegi kokkulepet seoses VEB Fondi küsimuse käsitlemisega ei ole rikutud.

"Õiguskomisjon ei ole saatnud VEB Fondi lõpphääletusele ning lähtutakse koalitsioonis kokkulepitust. Hetkel on kõige olulisem selgitada välja tõde, kuhu liikus Eesti Panga võltsitud dokumendiga Venemaalt väljavõetud 32 miljonit dollarit. Seejärel tuleks leida võimalus ülekohtu likvideerimiseks ja saavutada ühiskonnas selleks vastav kokkulepe," märkis Karilaid.

Keskerakonna koalitsioonipartneritest on ka Isamaasse kuuluv justiitsminister Urmas Reinsalu eelmisel nädalal ERR-ile öelnud, et tema justiitsministrina seda ei toeta. Reinsalu sõnul ei ole üheselt selge, kes seda kompensatsiooni saama peaks.

"Jah, siin on õigluse moment olemas, sest inimesed jäid oma rahast ilma. Ma mõistan inimlikult toonaste ettevõtjate pahameelt. /.../ Aga kui me vaatame isikute gruppe, kelle raha sinna jäi, siis ühed olid ajalooliselt sertifikaatide omanikud. Aga need sertifikaadid olid vahepeal ka kaubeldavad ja spekuleeritavad," põhjendas Reinsalu oma vastuseisu.

Opositsioonilise Reformierakonna riigikogu fraktsiooni esimees Jürgen Ligi ütles Äripäevale antud usutluses, et suurim opositsioonipartei samuti eelnõu ei toeta, kuna paljud sertifikaadiomanikud on need omandanud odava kokkuostu teel.

"Nii palju, kui mina tean, on ka Tiit Vähi sertifikaatide kokkuostja," viitas Ligi sellele, et üks raha tagasi taotleja on Vähile kuuluv Silmet. Vähi ütles omakorda Äripäevale, et Ligi valetab ning et ta "ei ole ostnud juurde ega müünud ühtegi sertifikaadipoega".

Riigikogu õiguskomisjoni keskerakondlasest juht Jaanus Karilaid on VEB fondi sertifikaadi omanikele hüvitise maksmise teemat üleval hoidnud aastaid. Eelnõuga makstaks kunagise VEB Fondi sertifikaadiomanikele 15 miljonit eurot. 

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: