VEB Fondi sertifikaadiomanikele raha maksmine jäigi toetuseta ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1549887420000 | amCalendar}}
Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

VEB Fondi sertifikaadiomanikele raha maksmise teemaga praegune riigikogu edasi ei lähe, otsustasid valitsuserakonnad koalitsiooninõukogu koosolekul.

"Kui on küsimus selles, et kas riigikogu läheb koalitsiooni arvates ka selle otsuse eelnõu vastuvõtmisele selles koosseisus, siis vastus on, et ei lähe," ütles peaminister ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas pärast koosoleku lõppu.

Ratase sõnul oli see valitsuse ühine seisukoht. "Tänases olukorras ei nähtud koalitsiooni poolt võimalust seda lõplikult otsustada riigikogus," sõnas ta.

Ratas ütles, et see, kas kunagi võib rahaline hüvitamine toimuda, on järgmise koosseisu küsimus.

"Me oleme kindlasti toetanud seda, et see tõde tuleb välja selgitada ja õiglus tuleb jalule seada, aga välja saab maksta juhul kui on laiapinnaline toetus olemas. Täna sellist seisu koalitsioonis ei ole," lausus Ratas.

Riigikogu õiguskomisjoni keskerakondlasest juht Jaanus Karilaid on VEB Fondi sertifikaadi omanikele hüvitise maksmise teemat üleval hoidnud aastaid. Eelnõuga oleks makstud fondi sertifikaadiomanikele 15 miljonit eurot. 

Karilaid ütles "Aktuaalsele kaamerale", et tunnustab koalitsiooninõukogu otsust ja jagab seisukohta, et kõigepealt tuleb selgitada välja, kuhu VEB Fondi raha kadus ja siis arutada kompensatsiooni.

Partnerid ja suurim opositsioonipartei olid vastu

Eelnõu vastu võtsid eelnevalt sõna nii Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Jevgeni Ossinovski kui ka Isamaa liikmest justiitsminister Urmas Reinsalu.

"Mina isiklikult seda ei toeta. Siin kontekstis rääkida sotsiaalsest õiglusest... see seltskond küll ei ole Eestis kõige rohkem sotsiaalset õiglust vajav," märkis Ossinovski.

Samal seisukohal oli ka Reinsalu, kes kutsus enne VEB Fondi teemal tõde välja selgitama ja alles siis raha maksma.

"Ma mõistan inimlikult toonaste ettevõtjate pahameelt. /.../ Aga kui me vaatame isikute gruppe, kelle raha sinna jäi, siis ühed olid ajalooliselt sertifikaatide omanikud. Aga need sertifikaadid olid vahepeal ka kaubeldavad ja spekuleeritavad," põhjendas Reinsalu oma vastuseisu.

Kriitikat tegi ka opositsioonilise Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi, kes ütles Äripäevale, et tema erakond ei toeta eelnõu, kuna paljud sertifikaadiomanikud on need omandanud odava kokkuostu teel.

"Nii palju, kui mina tean, on ka Tiit Vähi sertifikaatide kokkuostja," viitas Ligi sellele, et üks raha tagasi taotleja on Vähile kuuluv Silmet. Vähi ütles omakorda Äripäevale, et Ligi valetab ning et ta "ei ole ostnud juurde ega müünud ühtegi sertifikaadipoega".

 

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Mart Linnart, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: