Reinsalu ei toeta VEB Fondi sertifikaadiomanikele raha maksmist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Priit Mürk/ERR

Justiitsminister Urmas Reinsalu (Isamaa) ei toeta VEB Fondi sertifikaadiomanikele 15 miljoni euro välja maksmist, mida tahab koalitsioonipartner Keskerakond.

"Jah, siin on õigluse moment olemas, sest inimesed jäid oma rahast ilma. Ma mõistan inimlikult toonaste ettevõtjate pahameelt. Aga ma toetan seda, et esmalt tuleks jätkata tõe tuvastamist VEB Fondi juhtumis. Raha maksmise küsimus ei saa olla aktuaalne enne, kui ei ole saadud olulistele küsimustele vastuseid. Ei saa olla nii, et enne raha ja siis alles tõde," rääkis Reinsalu Vikerraadio saates Uudis+.

Justiitsminister ütles, et kuigi parlamendil on pädevus raha maksmise otsus teha, siis justiitsministrina ta seda teha ei soovita. Reinsalu märkis, et on lasknud endisel justiitsministril Kaido Kamal juhtunut analüüsida ning Kama järeldus oli, et õiguslikku kohustust riigil makseid teha pole.

"Kuid kas inimesi koheldi ebaõiglaselt, siis vastus on jaatav. Kindlasti tuleb vabandada ja avaldada kahetsust riigil nende ees, kes kahju said. Aga kui me vaatame isikute gruppe, kelle raha sinna jäi, siis ühed olid ajalooliselt sertifikaatide omanikud. Aga need sertifikaadid olid vahepeal ka kaubeldavad ja spekuleeritavad," selgitas Reinsalu, miks ei saa kõigile ühtemoodi läheneda.

Isamaa riigikogu fraktsioon arutab teemat tuleva esmaspäeva hommikul. Kui algselt esitas erakonna esimees Helir-Valdor Seeder seisukohta, et Isamaa ei toeta VEB Fondi väljamakseid, siis hiljem on ta avaldanud toetust muudatusettepanekutele, mille tegi eelnõule Silmet Gruppi esindav advokaat Jüri Raidla. Selle muudatuse poolt hääletas ka Isamaa esindaja õiguskomisjonis Raivo Aeg.

Saatejuhi küsimusele, kas Isamaa on VEB Fondi väljamaksete küsimuses siis lõhki, vastas Reinsalu, et ta saab aru parlamendi motiividest, sest õigluse loogika on olemas ja inimesed jäid oma rahast ilma.

"Eks Isamaa fraktsioon siis arutab seda. Minu kui justiitsministri vaatest on soovitus, et kuivõrd praegu on liiga vähe infot, siis tuleb teemat edasi analüüsida. Niisugusel tasemel õigluse heastamisega võib õiglus osaks saada ka neile, kes ei pruugi olla selleks ühetaoliselt käsitletud."

Riigikogu õiguskomisjoni keskerakondlasest juht Jaanus Karilaid on VEB fondi sertifikaadi omanikele hüvitise maksmise teemat üleval hoidnud aastaid. Tema juhitav komisjon algatas väljamakset võimaldava seaduse eelnõu juba 2017. aastal. 

VEB Fondi saaga ulatub ise 1993. aastasse. Peale Eesti taasiseseisvusmist leidis Nõukogude Liidu õigusjärglane Vene Föderatsioon, et endised liiduvabariigid võiksid iseseisvudes võtta osa Nõukogude Liidu välisvõlast proportsionaalselt enda kanda. Eesti seda nõuet ei tunnustanud, kuivõrd Eesti ei liitunud Nõukogude Liiduga vabatahtlikult, vaid oli selle poolt okupeeritud.

Samaaegselt käis suur osa Eesti ettevõtete arveldustest muu maailmaga läbi Eesti pankade arvete NSV Liidu Välismajanduspangas ehk VEB pangas. Ühel hetkel otsustas Venemaa külmutada Eesti ettevõtete raha VEB pangas. Selleks et päästa Eesti pangandussektor otsustas riigikogu 1993. aasta alguses, et eraldab kõikide ettevõtete Venemaal külmutatud nõuded kommertspankadest eraldi VEB Fondi .

Fondi osas on aastakümneid olnud erinevaid vaidlusi ja skandaale. Praeguseks on riigikohus otsustanud et õigusliku alust VEB Fondi sertifikaatide alusel riigilt raha hüvitamist nõuda ei ole.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: