Erdogan: Trumpi välja pakutud Süüria turvaala loob Türgi

Türgi president Recep Tayyip Erdogan.
Türgi president Recep Tayyip Erdogan. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA presidendi Donald Trumpi välja pakutud Süüria turvaala loob Türgi, ütles Türgi president Recep Tayyip Erdoğan teisipäeval.

Pühapäeva õhtul oli Trump Türgit hoiatanud, et Süüria kurdivõitlejate ründamise korral ähvardab riiki "majanduslik häving".

Erdoğan ütles teisipäeval, et USA presidendi Twitteri-säutsu teel edastatud ähvardus "kurvastas mind ja mu sõpru", kuid lisas, et riigipead jõudsid esmaspäevases telefonivestluses kokkuleppele. 

Erdoğani sõnul pidas ta esmaspäeva hilisõhtul Trumpiga "üsna positiivse" telefonivestluse ning kinnitas talle, et "Süüria piiri mööda käiva 20-miilise (32-kilomeetrise) turvaala... seame sisse meie".

Türgi presidendi sõnul kavatseb Ankara lahendada koos Trumpiga probleeme "liitlassuhete vaimus" tingimusel, et USA võtab Türgi jaoks tundlikke küsimusi arvesse.  

Ühendriikide riigipea käis turvaala loomise idee välja pühapäeval. 

Valge Maja teatel hoiatas Trump telefonivestluses Erdoğani, et Türgi ei teeks kahju Süüria kurdivõitlejatele, kes on olnud USA vägede liitlased Süürias.

Kokkuleppe turvaala loomises järgneb Türgi ähvardustele alustada sõjalist pealetungi kurdi rahvakaitseüksustele (YPG) Süürias, keda Ankara peab terroristideks, ning USA välisministri Mike Pompeo kinnitusele, et Washington leiab USA vägede Süüriast lahkudes viisi kurdide kaitsmiseks nõnda, et Türgi saaks end jätkuvalt kaitsta terroristide eest.

Kurdide rahvakaitseüksused (YPG) ja Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF), milles kurdid moodustavad põhijõu, on etendanud alates 2014. aasta sügisest USA juhitava koalitsiooni toetusel äärmusrühmituse ISIS vastases võitluses juhtrolli.

Trump teatas umbes 2000 Ühendriikide sõduri Süüriast väljaviimisest 19. detsembril ning Pompeo, USA riikliku julgeoleku nõunik John Bolton ja Pompeo on hiljem öelnud, et väed viiakse välja korrapäraselt ja tingimustel, mis ei sea ohtu koos USA vägedega ISIS-e vastu võidelnud kurde. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: