Meedia: USA sõdurid lahkuvad Süüriast aprilli lõpuks

USA sõdurid Süürias Manbijis 2018. aasta märtsis.
USA sõdurid Süürias Manbijis 2018. aasta märtsis. Autor/allikas: AP/Scanpix

Ajalehe Wall Street Journal andmetel toob USA oma sõdurid Süüriast täielikult välja aprilli lõpuks ning märkimisväärne osa neist lahkub juba märtsi keskpaigaks.

Ajaleht toetus mitmetele allikatele, kelle seas on nii praegusi kui ka endisi USA ametnikke. Sama ajagraafikut kinnitas Reutersi allikas, kes märkis, et vägede väljatoomine puudutab ka Tanfi baasi, mis asub Iraagi ja Jordaania piiri lähedal.

Ametlikult ei soovinud USA juhitud ISIS-e vastase koalitsiooni ja Pentagoni kõneisikud seda ajakava Reutersile kinnitada. Ka Türgi ametnik lausus, et Ameerika Ühendriigid pole Ankarat täpsetest tähtaegadest teavitanud.

USA poolt toetatud ja kurdide omakaitseväe YPG juhitud Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) kõneisik aga vastas Reutersi kommentaarisoovile järgnevalt: "Mida me praegu teame, on see, et mingit tagasitõmbumist ei ole ning olukord lahinguväljal pole muutunud. Mingit arutelu mingite tähtaegade või ajakava asjus ei ole."

Trump teatas 19. detsembril Twitteris, et USA toob oma sõdurid - keda on umbes 2000 - Süüriast kiirkorras välja, sest ülesanne äärmusrühmitus ISIS alistada olevat täidetud. Otsust, mis tuli väidetavalt üllatusena isegi kaitseministeeriumile, tabas kongressi kriitika ning see tõi kaasa ka senise kaitseministri James Mattise tagasiastumise.

Hiljem on nii välisminister Mike Pompeo kui ka rahvusliku julgeoleku nõunik John Bolton selgitanud, et tagasitõmbumine pole tingimusteta ning mingit kindlat tähtaega veel paika pandud pole. Samas on näiteks New York Times kirjutanud, et Trump nõustus andma sõjaväelastele neli kuud Süüriast lahkumiseks.

Washington on üritanud samal ajal jõuda kokkuleppele Türgiga Süüria kurdide omakaitseväe asjus, mida Ankara peab keelustatud Kurdistani Töölispartei (PKK) haruks ja mida Türgi käsitleb seetõttu kui terroristlikku organisatsiooni. Washington on hoiatanud, et Türgi ei ründaks USA liitlasteks olnud kurde. Samuti arutatakse turvatsooni loomist Türgi ja Süüria piiri äärde, et sellisel viisil Ankara julgeolekumuret leevendada.

Trump kinnitas ka veebruari alguses oma otsustavust tõmmata Ühendriikide sõdurid välja "lõpututest sõdadest" Süürias ja Afganistanis, kuid ütles, et nad peaksid Iraanil silma peal hoidmiseks jääma Iraaki.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: