Trumpi hinnangul kaotab IS nädalaga kogu territooriumi

{{1549507740000 | amCalendar}}
Prseident Donald Trump.
Prseident Donald Trump. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

USA president Donald Trump ütles kolmapäeval, et tema hinnangul kaotab äärmusrühmitus ISIS kogu selle valduses oleva territooriumi Süürias nädala jooksul.

President kinnitas samas, et keskendub jätkuvalt võitlusele äärmuslastega.

Trump rääkis rahvusvahelisel konverentsil Washingtonis tulevasest võitluses ISIS-e vastu seoses detsembris langetatud ootamatu otsusega kõik 2000 USA sõdurit Süüriast välja tuua.

"Ühendriikide sõjavägi, meie koalitsioonipartnerid ja Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF) on vabastanud sisuliselt kogu varem ISIS-e käes olnud ala Süürias ja Iraagis," ütles Trump 79 riigi kõrgete ametnike kohtumisel välisministeeriumis. 

"Millalgi järgmisel nädalal peaks ametlikult teatatama, et meie valduses on 100 protsenti kalifaadist," märkis ta. 

Trump kinnitas, et Ühendriigid jäävad endiselt "väga, väga karmiks" ("very, very tough") ning julgustas ka teisi riike panustama, sealhulgas rahaliselt.

"Riismed -- neil on vaid riismed --, kuid riismed võivad olla väga ohtlikud," lausus ta. 

"Võite olla kindlad, et teeme kõik vajaliku, et lüüa puruks iga kübe ja iga viimne kui isik selles ISIS-e hulluses ja kaitsta meie inimesi radikaalse islamiterrorismi eest," lisas ta.

USA ametnikud on viimastel nädalatel öelnud, et ISIS on kaotanud oma kunagistest aladest 99,5 protsenti. Rühmituse viimane viie ruutkilomeetrine maalapp asub Eufrati orus, sinna on koondunud suurem osa selle võitlejaist ning ala on SDF-i piiramisrõngas.

Sellest hoolimata muretsevad paljud, et USA lahkumine võib senist edu ohustada.

Kuigi lahkumine täidaks Trumpi eesmärgi, siis kõrged sõjaväe ametnikud on lahkumise vastu lobitööd teinud mitu kuud. Nende hinnangul on IS jätkuvalt oht ja kui USA praegu lahkub, võib rühmitus end taas koguda. Sõjaväelased kahtlustavad, et IS tegi strateegilise otsuse hoida madalat profiili kuni USA lahkumiseni ning seepärast ärgitavad nad presidenti püsima Süürias kuni IS on täielikult välja juuritud.

USA välisminister Mike Pompeo ütles koalitsiooni esindajatele, et sõdurite äraviimine on muutus koalitsiooni taktikas, mitte missioonis.

"Sel uuel ajastul saab olema keskselt tähtsad kohalik korrakaitse ja info jagamine ning meie võitlus ei pea olema alati tingimata sõjaliselt juhitud." Trumpi teade "pole Ameerika võitluse lõpp. Seda võitlust kavatseme jätkata koos teiega," lisas ta.

Kõrged sõjaväelased aga tunnistasid kolmapäeval kongressis, et sõdurite äraviimine teeb nende töö raskemaks.

Owen West, abikaitseminister erioperatsioonide asjus, ütles esindajatekoja relvateenistuste komisjonis, et ta jagas sõdurite Süüriast äratoomisel samu muresid, mille pärast kaitseminister James Mattis mullu ameti maha pani.

Westilt küsiti, kas tema hinnangul Mattis eksis, kui ta oli presidendiga sõdurite äratoomises eri meelt. "Ei," vastas ta.

Samal istungil ütles staabiülemate ühendkomitee operatsioonide asejuht kindralmajor James Hecker, et sõdurite äratoomise tõttu saab ISIS-e survestamine olema raske. "Surve, mida saame rakendada, väheneb," lausus ta.

"Mure on see, et kui viime oma üksused Süüriast välja, siis võib see võtta ISIS-e üksustelt Süürias osa surve maha," ütles Hecker. "Seega on meie missioon üritada välja mõelda, kuidas saame hoida Süürias survet peal ilma kohapealsete sõduriteta."

Heckeri sõnul peavad USA lahkumise järel koormat kandma teised. Seda seisukohta ta üksikasjalikult ei selgitanud.

Pompeo ärgitas koalitsiooni jagama rohkem luureinfot, võtma tagasi ja kohtu alla andma kinni peetud välisvõitlejad ning Süüriat kiiremini stabiliseerima, et ISIS ei saaks end Iraagis, Süürias või mujal uuesti koguda. Tema sõnul algab võitluses uus etapp, kus ISIS-e vastased peavad rinda pistma "detsentraliseeritud džihaadiga" ja selle vastu võitlema rohkema kui vaid sõjalise jõuga.

ISIS-e võitlejad teevad Süürias ja Iraagis vabastatud aladel atentaate, seavad üles kontrollpunkte ja jagavad lendlehti. Nende eesmärk on valmistada ette pinnas vastuhakule, mis võib USA üksuste lahkumisel jõudu koguda.

Süüria konflikti jälgivate aktivistide sõnul näitavad märgid vastuhaku kasvule. Suurbritannias asuva vabaühenduse Süüria Inimõiguste Vaatluskeskuse juhi Rami Abdel Rahmani sõnul on ISIS-el jätkuvalt 4000-5000 võitlejat ning paljud neist peidavad end tõenäoliselt kõrbekoobastes ja mägedes.

ÜRO-s kolmapäeval ringelnud raporti sõnul on ISIS-e äärmuslased "jätkuvalt peamine ja kõige paremini varustatud rahvusvaheline terroristlik oht". ÜRO andmeil on ISIS-e võitlejad oma kantsis Ida-Süürias "intensiivse sõjalise surve" all, kuid näivad võitlustahtelised ning suudavad teha vasturünnakuid.

Kaitseametnike arvates põgenesid paljud ISIS-e võitlejad võimuvaakumiga paikadesse Süüria põhja- ja lääneosas.

USA kaitseministeeriumi raport hoiatas sel nädalal, et isegi kui ISIS-e üksused on jooksus, siis suudab rühmitus "jätkuvalt koordineerida pealetunge ja vastupealetunge ning tegutseda detsentraliseeritud vastuhakuna".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: AFP-AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: