Nelja erakonna valimislubadused lähevad vastuollu EL-i õigusega

Euroopa Liit.
Euroopa Liit. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Neli riigikogu valimistel kandideerivat suuremat erakonda on oma valimiprogrammis esitanud lubadusi, mis lähevad vastuollu Euroopa Liidu õigusega või ühel juhul ka Eesti põhiseadusega.

Rahandusministeeriumi esmaspäeval avaldatud analüüsist selgus, et Eesti 200, Sotsiaaldemokraatlik erakond (SDE), Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) ning Vabaerakond on esitanud ideid, mille teostamist hakkaks takistama Euroopa Liidu seadused. Keskerakond, Reformierakond ja Isamaa ei ole EL-i õigust eiravaid lubadusi andnud.

Erakonna Eesti 200 tehtud 448 ettepanekust kuus oli vastuolus Euroopa Liidu reeglitega ning üks põhiseadusega. Kaks EL-i õigusega vastuollu minevat Eesti 200 ettepanekut puudutasid Eesti pensionifonde, mille vahendeid soovitakse rohkem Eesti majandusse suunata. "II ja III samba raha tagasi Eestisse toomist kohustuslikuks teha ei saa, sest vastavalt Euroopa Liidus kehtivale põhimõttele on kapitalil õigus vabalt liikuda," tõdes selle peale rahandusministeerium.

Samuti väljuvad EL-i seatud raamidest Eesti 200 ideed keskkonnahoidlike sõidukite koha pealt. "Sõidukimaksuna on Eestis kasutusel raskeveokimaks ning seda on rakendatud Euroopa Komisjoni miinimummäärade tasemel, seega soodustuse tegemine pole võimalik," leiab ministeerium. Ka raskeveokimaksu kaotamine on keeruline, kuna eeldab Euroopa Komisjoni direktiiviga kooskõlla jäämiseks olulisi muudatusi teekasutustasu seadusandluses ning arvestamises. Ka ei saa põllumajanduse otsetoetuste süsteemi lihtsustada, kuna võimalused sõltuvad EL regulatsioonist. Raske on ellu viia ka Eesti 200 ideid elavdada maapirkondades tööstust, pakkudes maksusoodustustega seal odavamat elektrit. "Regionaalseteks aktsiisisoodustusteks puudub liikmesriikidel siseriiklik õigus. Aktsiisi diferentseerimine regiooniti on lubatud teatud tingimustel ja juhul kui Euroopa Komisjon ja teised liikmesriigid on sellega nõus. See ei ole võimalik eristades linnasid ja maapiirkondi," märkis rahandusministeeriuim.

Põhiseadusega läheb vastuollu Eesti 200 lubadus võimestada kogukondi, suunates vähemalt 1 protsendi osas kohalike omavalitsuste tulust kaasavaks kogukonna eelarveks, mille üle otsustavad vähemalt 300 elanikuga paikkondade esindajad külavanemate tasemel. "Põhiseaduse paragrahv 157 kohaselt on kohalikel omavalitsustel (KOV) iseseisev eelarve. KOV-i eelarve kulutamise otsustesse sekkumine riigi tasandil ei pruugi olla proportsionaalne põhiseaduse mõttes," leidis ministeerium oma analüüsis.

EKRE 223 ettepanekust on Euroopa Liidu reeglitega vastuolus kuus, millest neli puudutab makse. Erakonna idee vabastada käibemaksust ravimid ja puuetega inimeste erivahendid, samuti elektriautod on vastuolus Euroopa Liidu käibemaksudirektiiviga. Madalaim võimalik määr on 5 protsenti. Euroopa Komisjoni direktiiviga läheb vastuollu lubadus kaotada teede- ja veokimaksud ning seda pole võimalik rakendada. Eestis toodetud toiduainete käibemaksu alandamine 9 protsendile ja mahetoodangu käibemaksu viimine 0 protsendile on vastuolus Euroopa Liidu käibemaksudirektiiviga. Samuti ei ole lubatud kehtestada erinevaid käibemaksumäärasid sõltuvalt toiduaine või kauba asukohariigist, kuna maksumäär, sealhulgas soodusmäär rakendatakse kaubagrupile tervikuna. EL-i riigiabi luba eeldab EKRE idee lõpetada diislikütuse värvimine, kompensatsioonisüsteemi loomine põllu- ja metsamajanduses ning kalanduses kasutatavale diislikütusele. EKRE soov seada tasuta kõrghariduse eelduseks, et lõpetanu töötab lõpetamise järel vähemalt viis aastat Eestis läheb vastuollu isikute vaba liikumise põhimõttega Euroopa Liidus.

Vabaerakonnal 864 ettepaneku seas oli viis sellist, mis on vastuolus Euroopa Liidu õigusega. Euroopa Liidu tasandi poliitilist kokkulepet eeldab Vabaerakonna idee peatada viimati EL-iga ühinenud liikmesriikides toetusõigustepõhisele toetussüsteemile üleminek. Samuti nõuab EL-i tasandi otsuseid Euroopa Liidu ühiste toiduainete märgistamise reeglite kehtestamine, et eritoit, rikastatud toit, toidulisandid, uuendtoit ja geneetiliselt muundatud toit oleks selgemat märgistatud. Sama oleks vaja geneetiliselt muundatud söödakomponentidega toodetud loomsete toiduainete kohustuslik märgistamine Euroopa Liidu territooriumil ning ühist kohustuslikku "vegan" ja "taimetoidu" märgistusnõuete seadustamist kogu ühenduse territooriumil. Raskesti teostatav on ka idee anda taastuvenergia tootjatele võimalus ise kaubelda CO2 kvoodiga, kuna CO2 kvoodiga kauplemise õigus on riigil ja ettevõtetel ei ole võimalik riigi nimel kvoodiühikutega kaubelda.

Sotsiaaldemokraatide 562 valimislubadusest kaks ei mahu Euroopa Liidu õiguse praegustesse raamidesse. Nende soovi alandada taastuvenergiatasu tarbijatele, kasutades CO2 kvoodimüügivahendid täielikult energeetika ja kliimapoliitika tegevusteks, ei saa ellu viia, kuna alandades EL-i õigusraamistiku kohaselt on riigil otsustusõigus kuni 50 protsendi CO2 kvoodi enampakkumistulu kasutuse üle. Teise poole kasutus peab olema sihtotstarbeline. Sotside idee suurendada aiandussektori konkurentsivõimet vähendades maagaasi aktsiisi katmikaladel kasutavas kütuses võib olla riigiabi, milleks on vaja taotleda luba Euroopa Komisjonilt.

Rahandusministeerium avaldas esmaspäeval tavapärase riigikogu valimistel osalevate erakondade valimisplatvormide eelarvemõju analüüsi. Ministeeriumi teatel lähtub analüüs ennekõike ministeeriumi põhifunktsioonist valitsuse ja riigikogu jaoks – riigieelarve ja nelja-aastase eelarvestrateegia koostamisest ning riigi rahanduse korraldamisest.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: