Kõige kulukamad valimislubadused on EKRE-l ja sotsidel

Valimismeened.
Valimismeened. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Kõige kulukamad valimislubadused on Eesti Konservatiivsel Rahvaerakonnal (EKRE) ja Sotsiaaldemokraatlikul erakonnal (SDE), selgus rahandusministeeriumi koostatud riigikogu valimistel osalevate erakondade valimisplatvormide eelarvemõju analüüsist.

Kokku analüüsisid ministeeriumi eskperdid ligi 3100 erakondade valimisprogramides sisalduvat lubadust, millest umbes veerandi lubaduste kohta sai anda rahalise hinnangu.

EKRE valimislubadused lähevad kokku maksma ligi 2,8 miljardit ja sotside omad ligi 2,5 miljardit eurot.

Keskerakonna, Eesti 200 ja Roheliste valimislubaduste hind on kõigil 1,5 miljardit eurot ning Reformierakonnal 1,4 miljardit.

Vabaerakonna valimislubaduste täitmine läheks maksma 0,9 ja Isamaa omad 0,7 miljardit. Elurikkuse Erakonna lubadused aga 0,02 miljardit.

Samas rõhutas rahandusministeerium, et valimislubaduste kokku arvutamine on tinglik, kuna paljud lubadused on rahaliselt keeruliselt hinnatavad.

Analüüsi esmaspäeval tutvustanud rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna juhataja Sven Kirsipuu selgitas, et konkreetsemate lubaduste korral saab määrata täpsemad numbrid, ebamäärased lubadused ei võimalda ka selgemaid kulusid hinnata ning seetõttu ei pruugi olla võimalik hägusaid lubadusi andnud erakonna valimislubaduste kulusid täpsemalt määrata. Siiski võib märgata, et erakonnad, mis pole valitsuses olnud, lubavad suuremaid asju teha, märkis Kirsipuu.

Enim lubadusi - 585 - sisaldas Vabaerakonna programm. Keskerakonna valimisprogrammis oli 470, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna programmis oli 457, Reformierakonna programmis 414, Eesti 200 ja roheliste programmis mõlemal 299, Isamaal 273, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) valimisprogrammis 196 ja Elurikkuse Erakonnal (ERE) 75 lubadust.

Kalleimad lubadused olid täiendav pensionitõus, maanteede ehitamine, tulumaksumuudatused, õpetajate palgatõus, hoolduskoormuse vähendamine, teadus- ja arendustegevuse kulude kasv ning tervishoiukulude kasv.

Lubaduste hindamisel vaatles ministeerium nende mõju valitsussektori positsioonile. Eelarvele negatiivsetena mõjuvad maksulangetused, lõivude vähendamine, toetuste suurendamine, uued toetused ja lisavahendid, positiivsed on uued maksud, toetuste vähendamine, tegevuste lõpetamine, kulukärped.

Vabaerakond on oma lubaduste katteallikateks esitanud seitse hinnatavat võimalikku lahendust, Eesti 200, EKRE, rohelised ja SDE kaks katteallikat, Isamaa, Reformierakond ja Elurikkuse Erakond ühe katteallika.

Lubaduste analüüsimisel vaadeldi, kas need nõuavad lisaraha, sest mõned lubadused on võimalik ellu viia ka tööd ümber korraldades või vastava asutuse eelarve sees ning samuti, kas nende täitmisel on olulisi takistusi nagu vastuolu põhiseaduse või Euroopa Liidu õigusega, kas selleks puuduvad ressursid või on esitatud ajakava ebarealistlik.

Valimislubaduste analüüsist saab lähemalt lugeda siit.

Riigikogu valimised toimuvad 3. märtsil.

Toimetaja: Urmet Kook, Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: