"Vastasseis": Kallas ja Ratas ei leia ühist keelt õiglases maksusüsteemis

Foto: Siim Lõvi /ERR

Kui Reformierakonna esimehele Kaja Kallasele oleks õiglane tulumaksusüsteem selline, kus kõigil oleks kasutada 500 eurot maksuvaba tulu, siis Keskerakonna esimees Jüri Ratas peab õiglaseks madalat ja keskmist palka saavate inimeste soosimist.

Kallas ütles Vikerraadio valimissaates "Vastasseis", et Reformierakonna pakutav lahendus on selline, kus kõik võidavad ehk ei kaota mitte keegi. "Ei ole lage ees, et teenida kõrgemat palka. Ei soodusta ümbrikupalkade suurenemist."

Peaminister Ratas kaitses kehtivat süsteemi sõnadega õiglane ja solidaarne. Ratase sõnul näitab maksuameti statistika, et inimesed on osanud oma tulusid planeerida ja kõike seda maksukaoseks nimetada on valeuudiste levitamine.

Reformierakonna reform läheks maksma üle 200 miljoni euro ning Ratas ei pea õigeks, et sellega aitame igakuiselt saja euroga inimesi, kes teenivad niigi üle 2100 euro.

Kallas tunnistas, et Reformierakond ei saaks liikuda tagasi ka varasema süsteemi juurde, kus maksuvaba tulu oli kõigile 180 eurot kuus. "Ei saa inimestelt võtta ära seda, mis neil juba on."

Praeguse süsteemi puhul, kus maksuvaba tulu hakkab 1200 euro piirist alates vähenema, on Kallase hinnangul palju läbimõtlematuse kohti.

Reformierakonna juht küsis, kas on õiglane, et näiteks töötud, kes saavad koondamishüvitist, peavad hiljem riigile juurde maksma, kui nad juba on töötud.

Jüri Ratas möönis, et parandamisruumi süsteemil on ning sellega ka rahandusministeerium ja sotsiaalministeerium tegelevad.

Saatekülalised said võimaluse anda hinnang üksteisele erakonnajuhina. Kallas ütles, et Keskerakonna rahaasjad on endiselt suure küsimärgiga ja ligi 1,3 miljonit eurot on nõudena üleva. Keskerakonna valimisnimekirja kohta ütles ta, et sealt leiab enam-vähem samad inimesed ja suurt muutust näha pole. Kõige suurema murekohana Keskerakonna puhul tõi Kallas esile, et jutt eestikeelsele ja venekeelsele valijaskonnale erineb.

Jüri Ratas ütles, et tema naabri pere õpetama ei lähe, kuid soovitas Kallasel tõsiselt kuulda võtta näiteks Meelis Atoneni soovitusi. Konkurendile soovis Ratas rohkem julgust, et Reformierakond leias üles taas paremniši.

 

 

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: