Kantar Emori uuring: Reformierakond rebis end taas Keskerakonnast ette

{{1550803440000 | amCalendar}}
Kas peale jääb Reformierakond või Keskerakond, selgub 3. märtsil.
Kas peale jääb Reformierakond või Keskerakond, selgub 3. märtsil. Autor/allikas: ERR

Kolmapäevase seisuga oli Reformierakond end taas Keskerakonnast ette rebinud, ühtlasi on jõudnud Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) rekordkõrge toetuseni ja toetusprotsente kogub juurde ka Isamaa, selgub BNS-i ja Postimehe tellitud ning Kantar Emori läbiviidud värskest uuringust.

Kui veebruari esimese nädala järel juhtis Kantar Emori reitingutabelit Keskerakond 26,5-protsendilise toetusega, siis 14.-20. veebruarini läbiviidud küsitluse järel oli toimunud väike langus ja Keskerakond oli taandunud 24,7 protsendiga teisele kohale. Liidriks kerkis 25,7 protsendiga Reformierakond, kes eelmise mõõtetulemusega võrreldes on juurde kogunud 1,2 toetusprotsenti.

Rekordkõrgele selle uuringu ajaloos on tõusnud EKRE toetus, mis ulatub nüüd 21,3 protsendini. Veel veebruari alguses oli see 18,9 protsenti.

Isamaa toetus on tõusnud veebruari alguse 8,6 protsendilt nüüd 9,2 protsendile. Siiski jääb Isamaa veel napilt Sotsiaaldemokraatlikust Erakonnast maha, kelle toetus on viimastel andmetel 10,1 protsenti. Samas on see võrreldes veebruari algusega kukkunud 1,4 protsendi võrra.

Valimiskünnise piiri peal on Eesti 200 5,6 protsendiga. Sealjuures on toetus languses - veel jaanuari lõpus oli see 7,2 protsenti ja veebruari alguses 6,4 protsenti.

Eestimaa Roheliste toetus on viimastel andmetel kaks protsenti ja Vabaerakonnal 0,9 protsenti.

Voog: valimisvõit saab seekord olema ülimalt napp

Kantar Emori uuringujuhi Aivar Voogi sõnul pole põhjust arvata, et valimisvõidu nimel võitlevad kaks suurparteid suudaks enam toetusnumbrite osas suurt vahet sisse teha, mis tähendab, et valimisvõit saab olema napp.

"Juhivad kaks erakonda marginaalse vahega. Veebruari keskel on Reformierakond natuke, kuid mitte oluliselt parem Keskerakonnast. Seega ebaselgus võitja osas püsib jätkuvalt ja eks viimane nädal otsustab, kes neist peale jääb," arutles Vood.

Kolmandat kohta hoiab kindlalt EKRE, kelle reiting on muutunud vahemikus 18-21 protsenti ilma selge tõusva või langeva trendita, märkis Voog.

Ka neljanda ja viienda koha pärast käib tasavägine võitlus Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) vahel. Isamaa reiting on tasapisi kasvamas ning sotside oma on viimased kuud muutunud vahemikus 9-12 protsenti.

"Sotsiaaldemokraat Rainer Vakra skandaal ei ole erakonna reitingut oluliselt langetanud, kuid võttis võimaluse tõusta, kuna nende valijaskonnaga suuresti kattuva Eesti 200 toetus on pigem olnud langev ja jõudnud vahetult enne valimisi valimiskünnise lähedale," ütles Voog.

Keskerakond teeks muulaste hulgas puhta töö

Kui riigikogu valimistel saaks hääletada vaid muust rahvusest Eesti kodanikud, teeks Keskerakond puhta töö, samas kui Isamaa reiting oleks suisa olematu, selgub uuringust.

Kui Keskerakonna toetusprotsent oli kolmapäevase seisuga 24,7, siis eestlaste hulgas oli see vaid 13,7, muust rahvusest valijate seas aga koguni 67,3. Ka Eesti 200 koguks toetust juurde, kui hääletada saaks vaid muust rahvusest kodanikud. Nii oli nende toetusprotsent kokku 5,9, samas eestlaste hulgas oli see 4,7, muust rahvusest valijate hulgas aga 9,4.

Teiste erakondade puhul on eestlaste toetusnumbrid suuremad. Eesti Konservatiivse Rahvaeraonna toetus oli kokku 21,3, eestlaste puhul aga 25,6, muust rahvusest valijate osas 4,5. Sotsiaaldemokraate toetaks 10,6 potsenti eestlastest ja 7,9 protsenti muust rahvusest valijaid, kokku oli toetusprotsent 10,1.

Üks suuremaid vahesid rahvuste pinnalt on Isamaa puhul. Kui eestlastest toetaks erakonda 11,4 protsenti, siis muust rahvusest valijate hulgas on toetusprotsent vaid 0,7. Kokku toetab Isamaad 9,2 protsenti valijatest.

Kantar Emor küsis 14.-20. veebruarini veebküsitluse teel kokku 1181 valimisealist Eesti kodanikku.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: