Pangad ei kavatse intressiandmeid maksuametile omal algatusel edastama hakata

Ehkki tuludeklaratsiooni saab mobiili kaudu esitada, jäävad kodulaenu võtjad hätta, kui loodavad edastamist vajava intressiinfo pankade mobiiliäppidest leida. Pangad ise intressiinfot maksuametile saatma ei hakka.
Ehkki tuludeklaratsiooni saab mobiili kaudu esitada, jäävad kodulaenu võtjad hätta, kui loodavad edastamist vajava intressiinfo pankade mobiiliäppidest leida. Pangad ise intressiinfot maksuametile saatma ei hakka. Autor/allikas: Aili Vahtla/ERR

Paljud esmakordsed eluasemelaenu võtjad jätavad teadmatusest oma tasutud intresside info maksuametile edastamata, mistõttu jääb neile enammakstud tulumaks tagastamata. Erinevalt koolitajatest, kes edastavad maksumaksja tehtud kulud ise vaikimisi maksuametile, nõuavad pangad oma kliendilt nõusolekut tema intressiandmete edastamiseks pangale. See info on nähtav ja maksuametile vahendatav üksnes arvutist panka logides, ent ainult telefoni- ja tahvliäppide kaudu internetti kasutava nutipõlvkonnani see info ei jõuagi.

Pärast ERR-i eelmist artiklit selle kohta, kuidas paljud inimesed jätavad tähelepanematusest oma enammakstud tulumaksu maksuametilt tagasi küsimata, tuli palju tagasisidet inimestelt, kes alles sellest artiklist said teada, et ühest kinnitavast klikist tuludeklaratsioonil pooltel juhtudel ei piisagi ning ridu lahti klõpsates selgus, et neil oleks palju rohkem raha tagasi saada, kui eeltäidetud deklaratsioonilt esmapilgul nähtus.

Maksu- ja tolliamet (MTA) kinnitas ERR-ile, et olukorda, kus inimene peab ise oma andmeid tuludeklaratsioonil maksuvabastuse kasutuselevõtmiseks uuendama, saab tekkida ainult eluasemelaenu intresside puhul, kui inimene on enne deklaratsiooni täitma asumist jätnud pangast intresside andmed saatmata, mistõttu selle olukorra vältimiseks tuleks deklareerimist otsast peale alustada.

"Pooltele inimestel kuvame me n-ö ühe-kliki vaate. Ülejäänud ei saa seda vaadet, kuna peavad midagi juurde täitma, näiteks kõik ettevõtlustulu teeninud isikud ja FIE-d, investeerimiskonto kasutajad, aktsiamüügi või metsamüügi tehinguid teinud inimesed," loetles MTA kommunikatsioonijuht Rainer Laurits.

Kaisa on üks paljudest sellistest maksumaksjatest. Ta võttis eelmisel aastal koos elukaaslasega esimest korda elus pangast eluasemelaenu. Lisaks said nad esmakordselt lapsevanemateks, nii et arvele laekusid ka sünnitus- ja peretoetused. Erakorraliste tulude tõttu saatis maksuamet Kaisale möödunud aasta augustis hoiatuse, et nende andmetel võib tal tuludeklaratsiooni täitmisel ja esitamisel tekkida uuel aastal tulumaksu juurdemaksmise kohustus, misõttu soovitas amet lõpetada sissetulekutelt maksuvaba tulu arvestamise või vähendada seda.

Kaisa võttiski teadmiseks, et peab sel aastal tulumaksu juurde tasuma. Tuludeklaratsiooni lehel vaatas paar nädalat tagasi vastu nukker seis - ta pidigi juurde maksma. ERR-i artikli ilmumise järel võttis Kaisa tuludeklaratsiooni täitmise uuesti ette. Esmakordselt sai ta teada, et tal on õigus kodulaenu pealt tasutud intressidelt enammakstud tulumaksu tagasi küsida ja et selleks peab ta internetipanka sisse logima, et volitada panka neid andmeid maksuametile edastama.

Kaisa on noor inimene, kes kasutab internetis käimiseks mobiiltelefoni. Arvuti järele tal vajadus puudub. Ka oma pangatoimingud teeb ta pangaäpi kaudu. Pangaäpist ta intressiinfot maksuametile edastamiseks ei leidnud. Alles arvuti kaudu internetipanka logides tuli ette suur kiri, mis suunas teda intressiinfot maksuametile edastama.

Selle tulemusel sai Kaisa, kes esmaste andmete kohaselt pidanuks ise juurde maksma, maksuametilt tagasi üle 300 euro. Teadmatusest oleks see kõik riigile jäänud.

Kaisa on imestunud, miks ta neid andmeid ise pangast teele läkitamas peab käima, sest näiteks koolituskulud kannavad kõik teenuseosutajad ise vaikimisi deklaratsioonile. Pangad on siin ainsaks erandiks, mille peale esmakordne laenuvõtja lihtsalt ei tule.

Oma esimeste eluasemelaenudeni jõuabki praegu nutipõlvkond, kes oma toiminguid arvutis enam ei tee, vaid elab oma internetielu mobiili- ja tahvliäppide abil. Ent mitte ainult - ka Kaisa pensionieelikust ema eelistused on samad. Lauaarvuti on väljasurev nähtus üha enamate põlvkondade jaoks. Ometi peab selleks, et oma tulumaksuandmeid pangast riigile esitada, logima panka sisse brauseri kaudu, äppides see võimalus puudub.

Kui inimene on korra juba tuludeklaratsiooni täitmist alustanud, ent avastanud intresside puudumise, peaks pärast pangas andmete esitamise loa esitamist alustama deklaratsiooni täitmist täiesti otsast peale, et vajalik info nähtavale ilmuks, soovitab MTA.

Pangad: me ei saa inimese eest ise otsustada

Kui palju Kaisa-suguseid esmakordseid kodulaenuvõtjaid olla võib, kes jätavad teadmatusest intressid MTA-le edastamata, ei oska keegi öelda. Maksuamet näeb ainult neid andmeid, mis inimesed on neile ise juba edastanud, mistõttu neil puudub ülevaade, palju peaks selliseid deklaratsioone ootama. Pangad aga ütlevad, et ühest vastust sellele küsimusele pole, mistõttu ei saa sellist statistikat välja võtta.

"Tulumaksutagastust laenuintressidelt saab juhul, kui laenuga soetatud kinnisvara on inimese alaline elukoht ning laenusaaja on ühtlasi ka selle vara omanik. Inimesel võib olla mitu laenu, laenusaaja ei pruugi olla vara omanik, laenuga soetatud kinnisvara ei ole alati põhielukoht ning pangal ei ole võimalik hinnata, kas konkreetse laenuga seoses on kliendil õigus tulumaksutagastust saada ning seetõttu laenuintresside infot maksuametile automaatselt ei edastata. Samuti peab kliendil olema võimalus oma andmetega tutvuda enne maksuametile info saatmist," põhjendab Swedbanki erakliendi finantseerimise divisjoni juht Tarmo Ulla, miks nad automaatselt intressiandmeid maksuametile ei edasta.

Samal seisukohal on ka SEB pank.

"Kui kliendil on enam kui kaks kodulaenu, siis on kliendil vaba valik, milliselt osalt tasutud intressidelt ta tulumaksu tagasi küsib. Pank ei saa seda kliendi eest otsustada. Näiteks kui kliendil on mitu eluasemelaenu, siis pank ei tea, millise laenu eest ta intressi tagasi saab või tohib küsida," põhjendab SEB kommunikatsioonijuht Evelin Allas.

Allas lisab, et SEB on küsinud oma klientidelt tagasisidet, kas neile meeldib panga kokkuvõtet oma tulude, kulude ja kohustuste osas ise, sellega tutvumise järel MTA-le saata. Selle tulemusel on nii ka jäänud.

"Kui laenul on kaks laenusaajat ning üks neist on juba andmed internetipangast MTA-sse saatnud, siis teine seda enam topelt tegema ei pea," toob Allas näiteks.

Swedbank teatas, et mobiilist on võimalik tuludeklaratsiooni infot edastada, valides mobiiliäpi avalehel internetipanga täisversiooni. See aga eeldab, et inimene on vajadusest internetipanka minna nende andmete edastamiseks üldse teadlik.

SEB ütles nutipõlvkonna rõõmuks, võtab klientide tagasisidet mobiilse rakenduse puudulikkuse kohta arvesse ja võtab kaalumisele mobiiliäpi kasutamise järgmise aasta tulude deklareerimise ajaks.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: