Üle poole maksumaksjaist kasutas maksuvaba tulu lubatust vähem ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Maksu- ja tolliamet

Maksu- ja tolliameti (MTA) esialgsetel andmetel kasutas 52 protsenti eelmisel aastal tulu saanud inimestest maksuvaba tulu lubatust vähem, rohkem kasutas seda aga kuus protsenti inimesi, kellest enamik peab riigile maksma kuni 200 eurot.

Eelmisel aastal ettenähtust vähem maksuvaba tulu kasutanud inimesed saavad küsida tagasi kokku 141 miljonit eurot enammakstud tulumaksu.

MTA maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi sõnul on tegemist eeldatava summaga, mis täpsustub pärast tuludeklaratsiooni esitamist, kui amet on arvesse võtnud ka mahaarvamised ja inimese enda deklareeritavad tulud, näiteks üüritulu, kinnisvara müügi või ettevõtlustulu.

Kokku tagastab amet tänavu inimestele eeldatavalt ligi 200 miljonit eurot, mis sisaldab nii aasta jooksul vähem kasutatud maksuvaba tulu kui ka üldisi maksusoodustusi, mida saab tuludest maha arvata.

Eelmisel aastal tulu saanud inimestest kasutas maksuvaba tulu ettenähtud mahus 42 protsenti ehk 415 000 inimest, 52 protsenti tulusaajatest ehk 519 000 inimest kasutas maksuvaba tulu lubatust vähem ning kuus protsenti ehk 62 000 inimest lubatust rohkem.

"Kokku peavad lubatust rohkem maksuvaba tulu kasutajad maksma juurde 12 miljonit eurot. Ligi 70 protsenti ehk 43 000 inimese jaoks tähendab see kuni 200-eurost juurdemakset. Kui on võimalus kasutada aga mahaarvamisi, siis väheneb selle võrra reaalselt makstav summa veelgi," lisas Liivamägi.

Maksuameti teenuste osakonna teenusejuhi Hannes Udde sõnul peavad maksuvaba tulu kasutamata jätmise või lubatust rohkem kasutamise tõttu deklaratsiooni esitama ka paljud need inimesed, kel varem pole tulnud seda teha. Seetõttu soovitab amet esimestel päevadel e-maksuametisse või e-tolli sisenedes aega varuda.

"Korraga deklareerijate hulk võib tekitada järjekordi ja soovitame sellisel juhul hiljem uuesti proovida," ütles Udde.

Kuna alates 1. veebruarist ei saa enam paroolikaardiga internetipanka siseneda, soovitab maksuamet aegsasti üle vaadata võimalused, kuidas otse või pangalingi kaudu e-maksuametisse siseneda.

Alates sellest aastast on muutunud ka tuludeklareerimise keskkond: sellel on uus kujundus ja seda on lihtsustatud. Lisatud on eeltäidetud andmeid ning vähendatud esitatavat andmehulka. Samuti küsib süsteem automaatselt lisadokumente, kui neid peaks vaja olema, ning kinnitusi, kui automaatne riskianalüüs peaks näitama erisusi inimese deklareeritud andmetest.

Tuludeklareerimine algab 15. veebruaril, esimeste tagasimaksete tegemist alustatakse 26. veebruaril.

Maksuameti ülevaade tuludekralatsiooniga seotud kuupäevadest:

Allikas: maksu- ja tolliamet

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: