End ise vaktsineerida lasknud USA teismeline: lähtusin enda ja teiste tervisest

Ethan Lindenberger.
Ethan Lindenberger. Autor/allikas: Ron Sachs/SIPA/Scanpix

USA teismeline, kes lasi end vaktsineerida ema tahte vastaselt, ütles USA kongressile, et tegi seda nii enda kui ka teiste ohutuse nimel. Tema sõnul saavad vaktsineerimisvastased enda informatsiooni internetis ringlevatest kuulujuttudest, mitte arstidelt.

Ohio keskkooliõpilane Ethan Lindenberger lasi end 18-aastaseks saamisel leetrite, samuti gripi, hepatiidi ja papilloomviiruse vastu vaktsineerida. Teisipäeval andis ta senati tervise, hariduse, tööjõu ja pensionite komitees ütlusi, vahendas The Guardian.

Lindenberger kinnitas komitees, et usaldab USA vaktsineerimisprogrammi tõhusust ja ohutust.

Noormees rääkis, et kasutas õigust vaktsineerimisele vaatamata enda ema hirmudele, et vaktsiinid põhjustavad autismi, tekitavad ajukahjustust ja muid komplikatsioone.

"Mind huvitas lapsena, et inimesed ei nõustunud mu emaga vaktsineerimisega seoses," ütles Lindenberger.

Kui ta hiljem sai teada, et ema eelistas saada informatsiooni vaktsineerimise kohta kirikult ja internetist vaktsineerimisvastastest gruppidest, mitte arstidelt, siis otsustas ta ise tegutseda ja lasta end vaktsineerida.

"Minu vaktsineerimisotsus lähtub minu ja teiste inimeste tervisest ja ohutusest, seega ma pöördusin perearsti poole, kes julgustas mind vaktsineerima," rääkis noormees.

Tema sõnul tuleks otsustada, kuidas informatsiooni jagatakse. "Paljud inimesed ei suhestu andmete ja numbritega hästi, nad suhestuvad paremini lugudega," ütles ta ja lisas, et seda on näha vaktsineerimisvastaste kogukonnas.

Ta selgitas, et vaktsineerimisvastased jagavad lapsevanematele lugusid ja kogemusi. "See kõnetab suurt hulka inimesi, sest kinnitab, eriti minu emale, et tema seisukoht on õige," lisas ta.

Lindenberger ütles, et vaktsineerimata jätmise hind on palju kõrgem kui valitsuse juhiste järgimine. Ta ütles, et vaktsineerimiseta nägi isegi tema kool teda terviseohuna.

"See tõukas mind veel rohkem vaktsineerima vaatamata mu ema uskumustele, sest ma nägin tema tekitatud ohtu," ütles noormees.

Lindenbergeri võitlus ema otsuse vastu algas kolm kuud tagasi Redditi postitusest, kus ta küsis sealse kogukonna liikmetelt, kas ta saab lasta end täiskasvanuna ise vaktsineerida. Ta kirjutas, et ta pole kunagi millegi vastu süsti saanud, sest tema vanemate hinnangul on vaktsiinid ohtlikud.

"Jumal teab, kuidas ma veel elus olen," kirjutas Lindenberger seejärel Facebookis. "Kas ma saan praeguses vanuses vaktsineerida?" küsis ta.

Selle nädala teisipäeval ütles Lindenbergeri ema Jill Wheeler saatele "Good Morning America", et on oma poja otsusest šokeeritud. Lindenberger aga kinnitas, et tal on emaga vaatamata erimeelsustele jätkuvalt hea suhe.

Komitees kõneles Lindenberger kõrvuti Washingtoni osariigi terviseministri John Wiesmani, immuunpuudulikkuse sihtasutuse juhi John Boyle'i ja teiste terviseekspertidega.

Maailma terviseorganisatsioon on öelnud, et inimesed, kes on otsustanud mitte vaktsineerida, on 2019. aastal globaalne terviseoht. Haiguste kontrolli ja ennetamise keskuste sõnul on nende laste hulk, keda pole enne kaheaastaseks saamist vaktsineeritud, kasvamas.

Lindenberger ütles, et lood riike laastavatest ennetatavatest haigustest on väga tähtsad.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: