Vaatamata riigi toetusele on autistidest lastele hooldekeskuste rajamine vanemate õlul

Foto: ERR

Käesolevast aastast on Eestis uus teenus, mis võimaldab luua autistidest lastele erihoolekandekeskusi. Kuigi riik on eraldanud ka raha keskuste ülalpidamiseks, on keskuste rajamine praegu lapsevanemate õlul ja edu sõltub sellest, kui rikkad nad on.

Riik on välja töötanud eriprogrammi ja rahastuse autistide ööpäevaringseks hooldamiseks, kuid pole kohta, kus seda teha, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Autismidiagnoosiga Karl on päeval Koplis Autistika päevakeskuses, kust ta tuleb pärastlõunal Muugale koju viia.

"Praegusel hetkel on valikuks tavalised erihoolekandeasutused, kus kahjuks ei ole selliseid tingimusi nagu tema vajaks. Autistide rühmasid neile vajaliku juhendamise ja keskkonnaga täna ei ole," ütles Madli Tiigirand MTÜ Autistide Integratsiooni Keskusest.

Harku vallas Liikva külla on plaanis rajada esimene autistide erihoolekandeküla 30 inimesele. Lisaks teeninduskeskus. Selle algatasid pered, kellel on autistist laps. Nad kogusid juba ka 200 000 eurot ning saavad toetust sotsiaalministeeriumist ja Euroopa regionaalarengu fondist. 2,6 hektarit maad said nad osta tänu sellele, et maaomanikul endal on peres autist.

"Hästi oluline on see, et kulud oleks madalad, siis võimaldasid endised kinnistu omanikud soetada selle kinnistu 20-aastase järelmaksuga," ütles SA Liikva Päikesekodu projektijuht Janno Kell.

Kuu aega tagasi loodi selliste projektide toetamiseks Eestis autismifond Toetan Erilist Elu. Liikva küla ongi esimene toetatav. Puudu on veidi üle miljoni euro, kuid küla peaks veel sel aastal seisma. Karta on, et selliseid külasid on vaja palju.

"Iga 40. laps, kes sünnib, saab autismidiagnoosi. Praegu need inimesed - autistid - on suuremas osas lapseeas või noorukieas, kümme protsenti on tänase seisuga täiskasvanud. Aga lähiaastatel, kümne aasta jooksul saavad nad kõik ju täiskasvanuks. Selliseid hoolekandekeskusi, mis oleks suunatud spetsiaalselt autistidele ja pakuks 24/7 elamist, ei ole Eestis tänase seisuga ühtegi," selgitas fondi Toetan Erilist Elu tegevjuht Liis Ehrminger.

Ka Karli jaoks oli plaanitud keskus ja ka selle algatuse taga olid lapsevanemad ning asjasse pühendatud. Ka hoone 12 inimesele leiti.

"Ühe maja osas olid läbirääkimised, mis tegelikult kestsid siiamaani. Olime hästi lootusrikkad - väga kenasti sobiv maja sellele sihtgrupile. Aga kahjuks tänaseks päevaks selle majaomaniku plaanid on muutunud. Seega täna me oleme uue maja otsingutel. Aga plaan on endiselt täiesti kindel," rääkis Tiigirand.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: