Politsei uurib imiku elu ohustamist vegani peres

Imik.
Imik. Autor/allikas: Thomson Reuters Foundation/Mansi Thapliyal/Scanpix

Politsei alustas jaanuaris kriminaalasja paragrahvi järgi, mis käsitleb inimese ohtu asetamist, uurides, mis põhjustas veganist naise väikelapsel tervisekahjustused.

Lastehaigla arstid tegid 16. jaanuaril politseile teate eluohtlikku seisundisse sattunud väikelapsest ning kaks päeva hiljem alustas Lääne prefektuur kriminaalasja, kirjutab kolmapäevane Eesti Ekspress.

Lehe teatel oli sama imik juba ka mitu korda varem haiglasse sattunud, neist ühel korral raskes seisundis, kui tal olid krambid ning analüüsid näitasid tugevat toitainete ja vitamiini B12 puudust. Jaanuaris haiglasse toodud laps oli juba nii raskes seisundis, et teda ähvardab arengupeetus, märkis leht.

Lastearst-endokrinoloog ja Lastehaigla eetikakomitee juht Ülle Einberg selgitas Eesti Ekspressile, et kui ema ei võta raseduse ajal B12 vitamiini, siis pole sündival lapsel maksas mingit B12 varu, aga see on esimesel eluaastal väga vajalik, kuna aitab küpseda ja areneda lapse närvisüsteemil ja vere punalibledel. "Vitamiini B12 puuduse korral tekivad mitut laadi närvisüsteemi kahjustused, arengupidurdus, krambid ja tõsine kehvveresus. Osa muutusi võivad olla tagasipöördumatud ja suisa eluohtlikud," rääkis arst.

Lääne ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör Kristine Tamm ütles lehele, et esialgu ei ole kellelegi kahtlustust esitatud, kõigepealt on vaja selgitada, mis on lapse viletsa tervisliku seisundi põhjus.

Einbergi sõnul on arstidel moraalne kohustus seista iga lapse ravi ja heaolu eest ning selleks kohustab ka seadus. Võlaõigusseaduse paragrahv 766 ütleb, et kui lapsevanema otsus kahjustab ilmselt patsiendi huve, ei tohi tervishoiuteenuse osutaja seda järgida, vaid peab last ravima.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: