Trump sarjas Briti eksspiooni toimikuga seoses McCaini

Donald Trump
Donald Trump Autor/allikas: JOSHUA ROBERTS/Reuters/Scanpix

USA president Donald Trump kritiseeris pühapäeval teist päeva järjest augustis surnud senaatorit John McCaini, kui selgus, et McCaini nõunik jagas 2016. aastal uurijatega endise Briti luuraja koostatud vastuolulist toimikut Trumpi sidemete kohta Venemaaga.

Vabariiklane McCain jäi oma surmani erakonnakaaslasest presidendi üheks karmimaks kriitikuks ja oli eelnevalt selgelt väljendanud, et ei soovi Trumpi osalemist oma matusel.

Trumpi vihapurse järgnes telejaama Fox News teatele, et äsja avalikustatud kohtudokumentidest selgus, et McCaini nõunik jagas 2016. aastal toimikut Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) ja mitme meediaväljaandega. 

Trump viitas Twitteri-säutsus sõltumatule uurijale Ken Starrile, kelle sõnul on asjaolu, et McCaini nõunik aitas levitada endise Briti spiooni Christopher Steele'i koostatud toimikut, väga tume plekk vähki surnud senaatori rinnaesisel.

Pühapäeval läks USA president oma kriitikas veelgi isiklikumaks. "Seega oli see tõepoolest (nagu kohtudokumendid äsja tõestasid) "oma klassi viimane" (Annapolis) John McCain, kes saatis võltsi toimiku FBI-le ja meediale lootuses, et see trükitakse enne valimisi ära," säutsus Trump.

"Temal koostöös demokraatidega see ebaõnnestus (nagu tavaliselt). Isegi libauudiste meedia keeldus sellest rämpsust," sõnas president, kutsudes esile McCaini tütre Meghani vastusäutsu.

"Mitte keegi ei hakka sind kunagi armastama nii, nagu nad armastasid minu isa," kirjutas Meghan McCain. "Ma soovin, et mulle oleks antud temaga rohkem aega. Ehk kulutaksid enda oma rohkem koos oma perega, selle asemel, et seda Twitteris kinnisideena minu omale kulutada?" küsis ta.

Steele'i toimiku koostamist rahastas osaliselt Trumpi demokraadist rivaali Hillary Clintoni kampaaniameeskond.

Paljud Steele'i toimikus sisalduvad kahtlustused presidendi kampaaniameeskonna väidetavate sidemete kohta Venemaaga on nüüdseks vähemalt osaliselt kinnitust leidnud, kuid selle kõige kõlvatumad väited on seni kinnitamata.

FBI alustas esialgset uurimist Trumpi kampaaniameeskonna ja Venemaa sidemete suhtes 2016. aasta keskel ning 2017. aasta mais võttis uurimise üle eriprokurör Robert Muelleri meeskond.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: