Muelleri raport: Trumpi kampaania ja Venemaa vahel ei olnud kokkumängu

{{1553457660000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

Eriprokurör Robert Muelleri uurimine, mis puudutas Venemaa sekkumist 2016. aasta USA presidendivalimistesse, ei leidnud, et mõni USA ametiisik või Donald Trumpi valimiskampaania liige oleks teadlikult sooritanud kokkumängu Venemaaga, selgus justiitsministeeriumi poolt kongressile saadetud lühiülevaatest.

Justiitsminister William Barr saatis Muelleri juurdluse järelduste kokkuvõtte kongressi juhtidele ja meediale pühapäeva pärastlõunal, vahendasid Reuters, BBC, Vox, Fox News ja Axios (lisatud justiitsministri kiri kongressile).

"Uurimine ei tuvastanud, et Trumpi kampaaniameeskonna liikmed oleksid teinud kokkumängu või koordineerinud tegevusi Venemaa valitsusega viimase poolt läbi viidud sekkumises," seisab järelduste kokkuvõttes.

Mis puudutab samuti teemaks olnud õigusemõistmise takistamise kahtlust, kirjutab justiitsminister Barr, et Muelleri raport "ei järelda, et president oleks sooritanud kuriteo, kuid see ei mõista teda ka õigeks".

Muelleri raporti kohaselt tegutses Venemaa USA presidendivalimiste mõjutamiseks laias laastus kahel viisil - kasutades sotsiaalmeediat lõhestava sisu edastamiseks USA valijatele ning sooritades küberrünnakuid Demokraatliku partei vastu. See on ka tegevus, mille eest on juurdluse raames saanud süüdistusi Venemaa kodanikud.

Esialgu pole endiselt selge, kui suur osa raportist avalikustatakse. Asjatundjate hinnangul kasutatakse raportit nii või naa poliitiliseks võitluseks.

USA demokraadid nõudsid juba reedel pärast kinnitust Muelleri juurdluse lõpulejõudmisest ja uurimisraporti justiitsministrile esitamisest dokumendi täielikku avalikustamist.

Pühapäeval rõhutasid esindajatekoja spiiker Nancy Pelosi ja senati juhtiv demokraat Chuck Schumer, et Muelleri raport tuleb täismahus avalikustada.

Muelleri raportist Trumpi vastu võimsat relva lootnud demokraatide hinnangul pole justiitsminister William Barri uurimisest koostatud ülevaade erapooletu.

"Trumpi poolt vaid mõned kuud tagasi ametisse nimetatud Barr ei ole neutraalne vaatleja ja tema kokkuvõte ei ole objektiivne hinnang Muelleri uurimisele," ütles Pelosi.

Valge Maja: tõendid on presidendi täielik õigeksmõistmine

Valge Maja teatas pühapäeval, et Muelleri raport vabastab president Donald Trumpi ja tema kampaaniameeskonna kahtlustest kokkumängu osas venelastega.

"Eriprokurör ei leidnud ühtegi kokkupuudet ega ühtegi seaduserikkumist," ütles administratsiooni eestkõneleja Sarah Sanders.

"Justiitsministeeriumi leitud tõendid on Ühendriikide presidendi täielik õigeksmõistmine," sõnas Sanders.

"Pole kokkupuudet, pole takistamist, täielik õigeksmõistmine," kinnitas ka Trump ise lühikeses telepöördumises.

"See oli ebaseaduslikult algatatud uurimine. Ma loodan, et nüüd uuritakse ka seda teist poolt, kes selle algatas. Paljud inimesed on haiget saanud," lisas president.

USA asepresident tervitas Muelleri uurimise tulemusi

USA asepresident Mike Pence tervitas pühapäeval eriprokurör Robert Muelleri uurimise tulemusi pärast seda, kui kongressile oli tehtud raportist kokkuvõte.

"See on suur päev Ameerikale, president Trumpile ja tervele meie administratsioonile. Pärast kahte aastat uurimist ja alusetuid süüdistusi paljude demokraatide ja massimeedia väljaannete poolt kinnitas eriprokurör seda, mida president on kogu aeg rääkinud," ütles Pence.

Valge Maja: Trumpil ei ole probleemi Muelleri raporti avalikustamisega

USA presidendil Donald Trumpil ei oleks mingit probleemi eriprokurör Robert Muelleri uurimisraporti avalikustamisega, ütles Valge Maja pressiesindaja Sarah Sanders esmaspäeval.

"Ma ei usu, et presidendil sellega mingit probleemi oleks," ütles Sanders telekanalile NBC. "Ta on vägagi rõõmus, kui midagi sellest avalikuks saab, sest ta teab täpselt, mis toimus ja mis mitte ning nüüd teab seda ka ülejäänud Ameerika."

Muelleri meeskonnalt on saanud süüdistuse üle 30 inimese

Mueller uuris Venemaa sekkumist Ühendriikide presidendivalimistesse, Trumpi kampaaniameeskonna võimalikku kokkumängu Vene valitsusega ning seda, kas Trump takistas Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) eelmist direktorit James Comeyt vallandades õigusemõistmist.  

Muelleri prokuröride ja uurijate meeskonnalt on seni süüdistuse saanud kuus Trumpi kaastöötajat ja tippnõunikku. Mueller ei soovita oma Venemaa-juurdluse raames süüdistuse saanute ringi laiendamist neilt 34-lt, kellele ta on praeguseks juba süüdistuse esitanud.

Trumpi kaastöötajate vastu esitatud süüdistused on puudutanud teisi kuritegusid, näiteks ilmsiks tulnud finantskuritegusid või võimuesindajatele valeütluste andmist. Lisaks on süüdistatute hulgas hulk Venemaa kodanikke, kes Washingtoni kinnitusel sekkumisoperatsioonis osalesid.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: