USA eriprokurör Mueller esitas kauaoodatud uurimisraporti

{{1553291040000 | amCalendar}}
Foto: Joshua Roberts/Reuters/Scanpix

Valge Maja kinnitas reedel USA meedias levinud informatsiooni, et president Donald Trumpi kampaaniameeskonna võimalikku kokkumängu Venemaaga uurinud eriprokurör Robert Mueller esitas justiitsministrile kauaoodatud uurimisraporti.

"Järgmised sammud on justiitsminister Barri teha ja me ootame selle protsessi edasist kulgemist. Valge Maja ei ole eriprokuröri raportit saanud ning teda ei ole selle sisust briifitud," ütles Trumpi pressiesindaja Sarah Sanders avalduses.

Ehkki raport on salajane, ütles justiitsminister William Barr kirjas kongressile, et võib selle põhilised järeldused sel nädalavahetusel kokku võtta.

Barr ütles, et konsulteerib oma asetäitja Rod Rosensteini ja Muelleriga, et teha kindlaks, missugust osa raportist on võimalik kongressile ja avalikkusele avaldada.

"Ma jään pühendunuks võimalikult suurele läbipaistvusele ja hoian teid kursis oma tegevusega selle läbivaatamisel," lausus justiitsminister raporti kohta.

USA senati demokraatide juht Chuck Schumer ütles, et Barr peaks tegema avalikuks kogu raporti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See on äärmiselt vajalik, et härra Barr teeks kogu raporti avalikuks ja annaks uurimise peamised dokumendid ja leiud kongressile. Justiitsminister Barr ei tohi anda president Trumpile, tema advokaatidele või meeskonnale eelvaadet eriprokurör Muelleri leidudest või tõendusmaterjalist ja Valge Maja ei tohi sekkuda otsusesse, kui palju nendest leidudest ja tõendusmaterjalist avalikuks tehakse," kommenteeris ta.

Allikas: Mueller ei plaani süüdistatavate ringi laiendada

Mueller ei soovita oma Venemaa-juurdluse raames süüdistuse saanute ringi laiendamist neilt 34 inimeselt, kellele ta on praeguseks juba süüdistuse esitanud, edastas Ühendriikide meedia.

Muelleri prokuröride ja uurijate meeskonnalt on seni süüdistuse saanud kuus Trumpi kaastöötajat ja tippnõunikku. Ühtekokku on süüdistus esitatud rohkem kui 30 inimesele ja firmale.

Ka kõrge justiitsministeeriumi ametnik ütles reedel, et eriprokurör süüdistatavate ringi laiendamist ei kavanda.

Seega saavad kergemini hingata nii presidendi poeg Donald Trump juunior kui ka väimees Jared Kushner. See aga ei ütle midagi Trumpi võimalike tegude kohta, sest justiitsministeeriumi reeglite järgi ei saa ametis olevale presidendile süüdistust esitada.

President oli Muelleri raportist kuuldes Floridas oma Mar-a-Lago kuurordis. Enne sinna lendamist nimetas ta jälle kogu uurimist nõiajahiks.

"Mingisugust kokkumängu ei olnud. Mingisugust võimu kuritarvitamist ei olnud. Kõik teavad seda. See kõik on üks suur pettus. Mina kutsun seda nõiajahiks," ütles Trump.

Pressiesindaja: Mueller lõpetab eriprokurörina tegevuse lähipäevil

Muelleri missioon Venemaa sekkumise suhtes läbiviidava juurdluse eest vastutava USA eriprokurörina jõuab lähipäevil lõpule, teatas tema pressiesindaja reedel.

"Eriprokurör viib oma teenistuse lõpule lähipäevil," ütles Peter Carr avalduses pärast seda, kui Mueller esitas justiitsministrile oma 22 kuud kestnud uurimise raporti.

"Väiksearvuline personal jääb mõneks ajaks täitma tema kantselei sulgemisega seotud ülesandeid," lausus ta.

Aastatel 2001-2013 USA Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) direktorina töötanud Muelleri nimetas 2017. aasta mais eriprokuröriks asejustiitsminister Rod Rosenstein.

Mueller uuris Venemaa sekkumist Ühendriikide presidendivalimistesse, Trumpi kampaaniameeskonna võimalikku kokkumängu Vene valitsusega ning seda, kas Trump takistas Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) eelmist direktorit James Comeyt vallandades õigusemõistmist.

Esindajatekoda toetas 14. märtsil Muelleri raporti avalikustamisele kutsuvat mittesiduvat resolutsiooni häältega 420-0 ja hääletustulemus ilmestab demokraatide kontrolli all oleva koja tugevat vastuseisu vabariiklasest presidendi ja tema justiitsministri võimalikele katsetele piirata kongressi või avalikkuse ligipääsu Muelleri järeldustele.

Trumpi kriitikud ootasid, et raportist ja selle järeldustest võiks saada alus tagandamisprotseduuri alustamiseks Trumpi suhtes, mida demokraadid kaaluvad, kuid mida esindajatekoja spiiker Nancy Pelosi eelistab enda sõnul mitte algatada.

 

Toimetaja: Merili Nael, Maria-Ann Rohemäe

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: