USA vabariiklased nõudsid esindajatekoja tähtsa demokraadi lahkumist

USA esindajatekoja luurekomitee esimees Adam Schiff.
USA esindajatekoja luurekomitee esimees Adam Schiff. Autor/allikas: SCANPIX / AP

President Donald Trump ja teised USA vabariiklased nõudsid neljapäeval esindajatekoja luurekomitee demokraadist esimehe Adam Schiffi tagasisastumist pärast tema korduvaid väiteid presidendi kampaaniameeskonna ja Venemaa kokkumängu asetleidmisest 2016. aasta presidendivalimiste eel.

"Kongresmen Adam Schiff, kes veetis kaks aastat teadlikult ja ebaseaduslikult valetades ja lekitades, tuleks sundida kongressist tagasi astuma!" säutsus Trump Twitteris.

Schiff on jätkanud süüdistusi Trumpi kampaaniameeskonna aadressil pärast seda, kui justiitsminister William Barr teatas pühapäeval kirjas kongressile, et eriprokurör Robert Muelleri meeskond ei leidnud 22 kuud kestnud uurimise jooksul tõendeid Trumpi kampaaniameeskonna ja Venemaa kokkumängust.

Telejaama Fox News eetris nimetas Trump Schiffi "pahaks kutiks", kes võis toime panna täpsustamata kuritegusid, sest "tegi kohutavaid avaldusi, mida ta teadis olevat valed".

Vabariiklastest esindajatekoja liikmed järgisid Trumpi eeskuju ja nõudsid luurekomitee neljapäevasel istungil Schiffi tagasiastumist. Komitee üheksa vabariiklasest liiget kirjutasid Schiffile vastavasisulise kirja.

"Teie valmidus jätkata silmatorkavalt vale narratiivi edendamist on ärevust tekitav," ütles vabariilane Mike Conaway, kelle sõnul on Schiff kuritarvitanud valede levitamiseks oma ametikohta.

Schiff tõrjus ägedalt vabariiklaste süüdistusi, öeldes, et vabariiklased "võivad pidada seda normaalseks", et Trumpi ja tema kampaaniameeskonna käitumine 2016. aastal tõi kaasa mitu uurimist.

Demokraat mainis seda, et Trump kutsus Venemaad otsesõnu oma demokraadist rivaali Hillary Clintoni meilidesse häkkima, Trumpi poja kohtumist venelastega New Yorgis Trump Toweris osana püüdlustest hankida Clintonit kompromiteerivat materjali ja Trumpi riikliku julgeoleku nõuniku kandidaadi Michael Flynni vestlusi Vene suursaadikuga sanktsioonide teemal ning hilisemat valetamist nende kohta FBI-le.

"Te võite öelda, et kõik see on okei. Te võite öelda, et just seda tuleb võitmiseks teha. Mina ei arva, et see oleks okei. Ma pean seda ebamoraalseks, ebaeetiliseks ja ebapatriootlikuks. Jah, ma arvan, et see on korrumpeerunud ja kujutab endast tõendit kokkumängu kohta," sõnas luurekomitee esimees.

Vabariiklane Mike Turner süüdistas Schiffi seepeale kõigi luurekomitee vabariiklaste "McCarthy vaimus ründamises", viidates 1950. aastatel USA poliitikute ja ametnike kommunistideks või Nõukogude spioonideks sõimamisega massihüsteeria põhjustanud senaator Joseph McCarthyle.

Barr avaldas pühapäeval uurimisraporti neljaleheküljelise kokkuvõtte ning oodatakse, et väidetavalt 300-leheküljelise raporti avalik versioon antakse välja eelseisvatel nädalatel.

Uurimisraporti sisu on endiselt avalikkusele teadmata ning selle leidude kohta on teada vaid nii palju, kui justiitsminister oma kirjas kongressile avaldas.

Mueller uuris Venemaa sekkumist Ühendriikide presidendivalimistesse, Trumpi kampaaniameeskonna võimalikku kokkumängu Vene valitsusega ning seda, kas Trump takistas Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) eelmist direktorit James Comeyt vallandades õigusemõistmist.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: