Kanada arstid hoiatavad: homöopaatiline "vaktsiin" haiguste eest ei kaitse

Autor/allikas: Andreas Teich/Caro/Scanoix

Kanada tervishoiuministeerium hoiatas hiljuti, et homöopaatilised "ravimid" ei ole alternatiivid vaktsiinidele ning sealsed arstid soovivad nüüd valitsuselt veelgi jõulisemaid samme, et ennetada nende toodete põhjustatavaid võimalikke kahjusid.

Kanadas on taas levima hakanud leetrid ning valitsus uurib juhtumeid, kus Briti Columbias on homöopaadid ja loodusravitsejad reklaaminud mõningaid homöopaatilisi tooteid, mida nimetatakse nosoodideks, kui alternatiive tavavaktsiinidele, vahendas Kanada rahvusringhääling.

"Sellistele toodetele Kanada tervishoiuministeeriumi litsentsi andmine on absurdne," ütles doktor Mark Loeb, kes juhib Hamiltoni McMasteri ülikooli nakkushaiguste osakonda.

Loeb juhtis uuringut, kus tudengitele anti homöpaatilisi terakesi ja tavalisi vaktsiine. Tulemused avaldati mullu novembris ajakirjas Vaccine ja need näitasid, et homöopaatikumide ega ka platseebo puhul ei tekkinud kehas haiguse eest kaitsmiseks vajalikke antikehi, vastupidiselt vaktsiinile.

Teadlane loodab, et tema juhtimisel tehtud uuring aitab kõhklevatel lapsevanematel kahtlustest üle saada ja mõista, et vaktsiinidele ei ole alternatiive, mis laste tervist ka tegelikult kaitseksid. Loeb leiab, et vaktsiinide asemikena promotud homöopaatilisi nosoode ei peaks üleüldse lubatama müüa. "Pole mingit põhjust, miks need peaksid turule jääma," lausus ta.

Toronto tervisevolinik doktor Vinita Dubey ütles, et vaktsiinivastaste levitatav valeinformatsioon tugineb vildakale loogikale, et kõik looduslik on hea ja ohutu, mittelooduslik aga pole seda. Tema hinnangul annab homöopaatia oma panuse vaktsiinikõhklustele, sest üritab avalikkust veenda, et vaktsiinid on ohtlikud.

Märtsis avaldas tervishoiuministeerium hoiatuse, et ühtki homöopaatilist toodet ei tohiks reklaamida kui alternatiivi vaktsiinidele, sest vaktsiinidele ei ole aseaineid.

Hoiatuses öeldi, et lapsi, kellele vaktsineerimise asemel homöopaatilisi "ravimeid" antakse, ohustavad rasked ja potentsiaalselt eluohtlikud haigused nagu leetrid, mumps, punetised, lastehalvatus ja läkaköha.

Kanada tervishoiuministeeriumi nõudel peab homöopaatilistel ravimitel oleme juures kiri, et toode ei ole vaktsiin ega ka aseaine vaktsineerimisele, et selle nakkusi ennetavat toimet ei ole tõestatud ning et Kanada tervishoiuministeerium ei soovita seda lastel kasutada.

Briti Columbias on sel aastal diagnoositud vähemalt 17 leetritesse haigestumist, kuid nakatunuid on ka Nunavutis ja Ontarios ning lisaks on mitmeid puhanguid USA-s. Mõlemal pool piiri on tervishoiuametnikud öelnud, et vaktsiinivastaste gruppide levitatav valeinfo külvab lapsevahemate hulgas hirmu ja tekitab neis vaktsineerimise osas kõhklusi.

Kanada terviseameti andmetel on leetritevastaseks kaitseks vaja, et 95 protsenti elanikkonnast oleks vaktsineeritud. Kui vaktsiiniga hõlmatus langeb allapoole, tõuseb nakkuse leviku oht.

Homöopaatia aluseks olevad teooriad ei ole teaduses tõestust leidnud.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: