Le Monde'i omanikuks võib saada Vene gaasiäriga tegelev Tšehhi miljardär

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Prantsuse ajaleht Le Monde. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Prantsusmaa ühe juhtiva päevalehe Le Monde töötajad ja osa aktsionäre otsivad võimalusi, kuidas takistada, et ajalehe üle võib saada kontrolli Tšehhi energeetikamagnaat Daniel Kretinsky.

Vastuseisu põhjusi on laias laastus kaks. Esiteks peavad keskkonnakaitsjad paljude fossilkütustel põhinevate elektrijaamade omanikku Kretisnkyt üheks Euroopa suurimaks saastajaks, Le Monde on aga ajaleht, mis on tugevalt toetamas samme kliimasoojenemisega võitlemiseks, vahendasid Times, Financial Times, Bloomberg ja Radio France.

Teiseks ärritavad kriitikuid kuuldused, et 43-aastane Kretinsky soov osta Le Monde'i eelkõige selleks, et end Kremli silmis heas valguses näidata. Miljardäri selline motiiv tuleneks asjaolust, et suurem osa tema ärihuvidest sõltub Venemaa maagaasist, mis liigub läbi Slovakkia mööda Eustreami gaasijuhet. Nimetatud gaasijuhtme aktsiatest kuulub talle 49 protsenti ja nende omanikuks sai ta 2,6 miljardi euro eest.

Kretinsky sai miljardäriks tänu sellele, et ostis Euroopas odavalt kokku kivi- ja pruunsöel põhinevaid elektrijaamu.

Eelmisel aastal pälvis ta Prantsusmaal tähelepanu sellega, et ostis koos mitmeid meediaväljaandeid, sealhulgas ajakirjad Elle ja Marianne. Ka kodumaal kuulub talle hulk meediaväljaandeid, sealhulgas Tšehhi populaarseim tabloid Blesk.

Pariisis tekitas aga veelgi suuremat elevust, kui sa avalikuks, et tal on plaanis osta 109 miljoni euro eest Le Monde'i aktsiaid, mis kuuluvad investeerimispankur Matthieu Pigasse'ile. Pigasse'ile kuulus sellel hetkel 20 protsenti aktsiatest ning lõpuks ostis Kretinsky vaid 10-protsendilise osaluse umbes 40 miljoni euro eest. Samas on tal endiselt eelisõigus, kui Pigasse peaks ka ülejäänud oma Le Monde'i aktsiad maha müüma.

Samal ajal levivad Prantsusmaal teated, et Kretinsky tunneb huvi ka Le Monde'i aktsiate vastu, mis kuuluvad Hispaania meediakontsernile Prisa ning USA ettevõtjale Madison Coxile, kes päris need oma abikaasalt, moemagnaat Pierre Bergé'lt. Nii Prisale kui ka Coxile kuulub umbes 20 protsenti Le Monde'i aktsiatest.

Kretinsky plaanide vastaste plaan näeb ette, et ajalehe töötajate esindajad ja telekomimagnaadist suuraktsionär Xavier Niel saaksid selle tehingu asjus vetoõiguse.

Kretinsky toetajad on aga kriitika tagasi lükanud ja öelnud, et kahtlused Tšehhi ettevõtja plaanide ajsus on alusetud. Nende sõnul on Kretinsky näol tegu tsentristi, Euroopa-Meelse Prantsusmaa armastajaga, kes on pühendunud pressivabadusele. Toetajate hinnangul olevat vastuseis tingitud hoopis sellest, et ta ei ole prantslane.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: