X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

ERR Riias: Läti tänavune eelarve uusi poliitilisi suundi ei arvesta

Läti seim asus arutama selle aasta eelarvet, mille ettevalmistamine on valimiste ja pikaleveninud koalitsiooniläbirääkimiste tõttu hilinenud. Maksumuudatusi ei tehta ja aktsiisitõusule kehtib varem heaks kiidetud graafik.

Läti riigieelarve läbis esimese lugemise ja nüüd on ettepanekute aeg. Aprilli alguses loodetakse dokument vastu võtta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eelarve on kasvanud üle 430 miljoni euro võrra, ehkki maksud jäävad samaks. Tulud on 9,2 ja kulud 9,4 miljardit eurot ehk eelarve on poole protsendiga defitsiidis. Samas prognoosib rahandisministeerium, et sisemajanduse kogutoodang kasvab tänavu kolme protsendi võrra.

"Meie valitsuse jaoks on selle aasta eelarve projekt tehniline. Siin pole arvestatud uusi poliitilisi suundi, kuigi paljud olulised valdkonnad saavad lisaraha," selgitas Läti rahandusminister Janis Reirs.

Uus on see, et Läti suunab üle seitsme miljoni euro rahapesu ja terrorismi vastase võitluse tõhustamiseks, tõuseb kohtunike ja prokuröride ning tervishoiutöötajate palk.

"Kui haridusvaldkonda suuname raha oluliselt rohkem kui teised Euroopa riigid, siis tervishoid sai seni Lätis oluliselt vähem. Need täiendavad 87 miljonit eurot peaks seda taset tasakaalustama," ütles peaminister Krišjanis Karinš.

Maksud jäävad samaks ja aktsiisid tõusevad varem kokku lepitud kava järgi - märtsist suurendati alkoholiaktsiisi, juulist tuleb enam maksta sigarettide eest ja uuest aastast kallineb kütus.

"Tänavu pole muutusi plaanis. Järgmise aasta suhtes valitsus alles kujundab seisukoha," sõnas seimi eelarve- ja rahanduskomisjoni esimees Martinš Bondars.

Läti valitsus lubab järgmiste aastate eelarveid võtta kui üht tervikut ja lubab, et kui maksumuudatusi tehakse, siis korraga.

"Kui muudatusi tehakse, siis korraga. Mitte nii, et igal aastal eelarve muutub ja igal aastal peavad maksumaksjad nuputama, mis siis nüüd jälle teisiti on," ütles Bondars.

Kaitsekulud on endiselt kaks protsenti sisemajanduse kogutoodangust, kuid rahanumber on 60 miljoni euro võrra kasvanud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: