Ettevõtted otsivad plastnõudele loodussõbralikke alternatiive

Ühekordsed plastnõud on alates 2021. aastast Euroopas minevik, sest nende müümine keelatakse ära, põhjuseks maakera, iseäranis maailmamere mattumine plasti. Plasti asemel hakatakse massiliselt tootma looduses lagunevaid alternatiive. Tallinna linn keelab avalikel üritustel ühekordsete plastnõude kasutamise juba sügisel.

Plast on mugav ja odav, ei ta leki ja paraku aja jooksul ka ei lagune. Inimesed ja ka ettevõtted on tasapisi plastile eelistamas loodussäätlikuimaid alternatiive, sest müüginumbrid kasvavad, kinnitab Pakendikeskuse ostujuht Priit Põder.

"Kõik kindlasti teavad, et nõude puhul kasutatakse ka täna juba aktiivselt paberit, pappi, juurde on tulemas joogikõrte osas Eesti pilliroog, paberist joogikõrred, samuti suhkrurookiust materjal, mis looduses laguneb, samuti palmilehest valmistatud nõud. Valik on kindlasti suur ja seoses nõudluse kasvuga suureneb," ütles Põder "Aktuaalsele kaamerale".

Toitlustusfirmad ootavad, milliseid loodussäästlikke alternatiive pakutakse, näiteks Carmen Catering otsustab kolme-nelja variandi vahel.

"Me räägime toidunõudest ja toidutarvikutest, siis on olemas biolagunevad tooted ja siis palmilehe põhised - erinevad kahvlid ja noad ja taldrikud, sama käib ka topside kohta. Joogi koha pealt on veel korduvkasutatavad topsid olemas," loetles Carmen Cateringi tegevjuht Sten Kosina.

Suure tõenäosusega juurdub ka Eestis juba mujal maailmas festivalidel kasutatav trend, kus joogitopsid on pandiga maksustatud. Nii suunatakse inimesi topsi mitu korda kasutama ja pärast saab seda tagastades vastu ka taararaha.

Tallinna linn rakendab Euroopa Parlamendis langetatud otsuse plastnõude keelu kohta varem kui peab. Sel suvel Tallinna lauluväljakul toimuvate ürituste toitlustamisel suuri muudatusi veel tõneäoliselt ei ole, aga alates 1. oktoobrist kehtib ühekordsete plastnõude keeld. Kõik peab olema kas komposteeritav või taaskasutatav.

Plastnõude kasutamise keeld mõjutab ka kauplusi. Rimi Eesti propageerib keskkonnasäästlikku ostlemist juba praegu ning otsib võimalusi, millega asendada klassikalisi plastkarpe nii soovijatele toitu kaasa müües kui oma toodangut pakendades.

"Seal, kus on vajadus, sinna tekib ka kohe erinevaid pakkumisi. Hetkel me sellega tegeleme, et leida häid alternatiive ja näiteks kaalume suhkruroost tehtud nõude pakkumist ja ka kasutamist oma toodete müümisel," kommenteeris jaeketi kommunikatsioonijuht Katrin Bats.

Rimi loodab ühekordsetest plastnõudest lahti saada juba järgmise aasta jooksul.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: