Europarlament keelustab ühekordsed plastesemed alates 2021. aastast

Plastkarbid.
Plastkarbid. Autor/allikas: ERR

Euroopa Parlament kiitis kolmapäeval heaks otsuse keelustada alates 2021. aastast ühekordsed plasttooted, nagu taldrikud, söögiriistad, kõrred ja vatitikud.

 Europarlamendi otsusel keelustatakse alates 2021. aastast järgmised ühekordsed plasttooted:

ühekordsed plastist söögiriistad (kahvlid, noad, lusikad ja söögipulgad);
ühekordsed plasttaldrikud;
plastist joogikõrred;
plastist vatitikud;
õhupallide plastvarred;
Oxo-biolagunev plastik, toidukarbid ja vahtpolüstüreenist tassid.

Kokkulepe tugevdab "saastaja maksab" põhimõtet, seda eelkõige tubakatoodete puhul, kehtestades tootjatele laiendatud vastutuse. Uut korda kohaldatakse ka kalapüügivahenditele, mis tähendab, et merel kaduma läinud võrkude kogumise kulud jäävad tootjate, mitte kalurite kanda.

Samuti nähakse uute eeskirjadega ette, et suitsupakkidel tuleb kohustuslikus korras ära märkida plastfiltritega sigarettide tänavale viskamisega kaasnev negatiivne keskkonnamõju, samuti ka muudel toodetel, nagu plasttopsid, niisutatud salvrätid ja hügieenisidemed.

Lisaks peavad liikmesriigid saavutama plastikpudelite 90-protsendilise kogumise aastaks 2029. Toodetavad plastpudelid peavad sisaldama vähemalt 25 protsendi ulatuses taaskasutatud materjale aastaks 2025 ja 30 protsendi ulatuses aastaks 2030.

Euroopa Komisjoni andmetel moodustavad plastjäätmed kogu mereprügist üle 80 protsendi. Tooted, mis uue seadusega keelustatakse, moodustavad 70 protsenti mereprügist. Aeglase lagunemistempo tõttu kogunevad plastjäätmed meredesse, ookeanidesse ja kogu maailma randadesse. Plastijääke on leitud mereloomastikus - merikilpkonnades, hüljestes, vaalades ja lindudes, aga ka kalades ja koorikloomades, seega inimeste toiduahelas.

Seetõttu peab europarlament uut seadust maailma prügist päästmise nimel hädavajalikuks.

"See õigusakt vähendab keskkonnale põhjustatud kahju summat 22 miljardi euro võrra, mis on plastsaaste hinnanguline maksumus Euroopas aastani 2030," kommenteeris ALDE fraktsiooni kuuluv Belgia saadik Frederique Ries.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: