Erdogani partei sai Ankaras ja Istanbulis lüüa

{{1554116880000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

Türgi president Tayyip Erdogani Õigluse ja Arengu Partei (AKP) sai Türgi kohalikel valimistel ootamatu ja valusa hoobi riigi pealinnas Ankaras, kus valijad eelistasid linnapeana Vabariikliku Rahvapartei kandidaati Mansur Yavast, teatas BBC.

Kui peaaegu kõik hääled on loetud, on Yavase poolt hääle andnud 51 protsenti ja AKP kandidaadi Mehmet Ozhaseki poolt 47 protsenti hääletajatest.

AKP on Ankaras olnud võimul viimased 16 aastat.

Erdogan, kes oli aastatel 1994-1998 Istanbuli linnapea, osales ka ise aktiivselt kohalike valimiste eel kampaanias, iseloomustades pühapäeval toimunud valimisi kui võitlust türgi rahva säilimise eest, kirjutab rte.ie.

Rte.ie andmetel sai AKP lüüa ka Istanbulis, kus vastaskandidaat Ekrem Imamoglu juhtis 28 000 häälega, kui peaaegu kõik hääled olid loetud. 

Poliitikavaatleja: Erdogani ainuvõim on otsa saamas

Pärast 25-aastast pausi on Türgi pealinna Ankara linnapeaks saamas taas opositsiooni esindaja.

Vabariiklikku Rahvaparteid (CHP) esindav Mansur Yavas kogus kohalikel valimistel rohkem kui pool häältest. Segane on olukord Istanbulis, kus nii opositsiooni kui ka valitseva Õigluse ja Arengu Partei (AKP) esindaja on ennast linnapeaks kuulutanud. Valitsev partei on lubanud vaidlustada ka Ankara valimistulemuse, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Lõuna paiku oli häältelugemine ikka veel pooleli, aga keskvalimiskomisjon teatas, et Istanbulis juhib vabariiklaste kandidaat Ekrem Imamoglu. Vabariiklasest linnapeakandidaadi edu kinnitas isegi president Reccep Tayyip Erdogani sõpradele kuuluv infoagentuur, rääkimata siis veel riiklikust infoagentuurist Anadolu.

Pärastlõunal ilmusid ajakirjandusse teated, et võitja on siiski valitsuspartei esindaja, endine peaminister Binali Yildirim. Nii linnaelanike kui ka valimisvaatlejate hinnangul on asi ülimalt segane ning tundub ebaaus.

"Ma kardan, et meie, Euroopa Nõukogu esindajad, ei ole täiesti veendunud, et Türgis oli seekord vaba ja aus valimiskeskkond, mis on ilmtingimata vajalik tõeliselt demokraatlike valimiste jaoks, mis on kooskõlas Euroopa väärtuste ja põhimõtetega," kommenteeris Euroopa Valimisvaatlejate Kogu juht Andrew Dawson.

"Selliseid valimisi pole mina enne näinud. Tulemused muudkui jooksid, aga enne lõppu jäid ühtäkki seisma. See tähendab, et midagi on siin viltu," nentis Istanbuli elanik Beki Guntur.

"Me teame, et kõik hääled pole endiselt süsteemis registreeritud ja me jälgime olukorda. Ma usun, et Imamoglu on valimisvõitu väärt, aga jumal seda teab. Keskvalimiskomisjon tundub neil valimistel küll õiglane ja aus olevat," arvas linnaelanik Seher Akdag.

Ankaras on vabariiklaste edu aga nii suur, et ilmselt ei muuda seda ka valitsuspartei nõutav häälte ülelugemine. Istanbuliga on jällegi nii, et kui Yildirim ka linnapeaks saab, on opositsiooni esindatus volikogus ikkagi väga tugev. Seega on presidendipartei ainuvõim Türgis otsa saamas.

"Esmakordselt ei juhi Erdogan riiki üksi. Ta vajab Rahvusliku Liikumise Partei (MHP) tuge. See on Türgi süsteemis uutmoodi koalitsioon," selgitas poliitikavaatleja Zeinep Gurcanli.

Maapiirkondades võimutses küll valitsuspartei, vabariiklased võtsid võidu aga ka riigi suuruselt kolmandas linnas Izmiris. Nõrk esinemine Istanbulis on Erdoganile eriti valus löök, sest tema karjäär algas ning kiire tõus toimus just selles linnas.

Toimetaja: Marko Tooming, Arni Alandi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: