Alžeeria president teatas ametist lahkumisest

{{1554234000000 | amCalendar}}
Foto: Algerian TV/Reuters/Scanpix

Alžeeria president Abdelaziz Bouteflika teatas teisipäeva õhtul tehtud telepöördumises ametist lahkumisest.

Alates 1999. aastast Alžeeriat valitsev Bouteflika "teavitas põhiseadusnõukogu ametlikult oma ametiaja lõpust vabariigi presidendina" edastas riigitelevisioon. 

"Mul on au ametlikult teavitada teid minu otsusest lõpetada täna, teisipäeval oma ametiaeg vabariigi presidendina," tsiteeris riiklik uudisteagentuur APS presidendi lahkumiskirja.

"Otsus, mille langetasin oma hinges ja südametunnistusega, on suunatud minu kaasmaalaste südamete ja meelte lepitamisele, et lubada neil viia Alžeeriat edasi parema tuleviku poole, milleni nad õiguspäraselt püüdlevad," ütles Bouteflika. 

Riigitelevisioon näitas Põhja-Aafrika beeži sõdurikuube riietatud ratastoolis liikuvat Bouteflikat andmas põhiseadusnõukogu esimehele Tayeb Belaizile oma lahkumisavaldust. 

Alžeeria armee oli veidi enne seda nõudnud Bouteflika ametist tagandamise protsessiga viivitamatut alustamist.

Bouteflika tagasiastumisteade vallandas pealinna Alžiiri tänavatel rõõmupeo. 

Sajad tudengid kogunesid teisipäeval Alžeeria pealinna tänavatele, nimetades põdura presidendi Bouteflika tagasiastumislubadust diversiooniks ja nõudes poliitilise süsteemi radikaalset muutmist.

Viletsa tervisega 82-aastane Bouteflika on võimust kinni hoidnud hoolimata protestidest, mis algasid veebruaris reaktsioonina tema teatele viiendaks ametiajaks kandideerimisest.

Esmaspäeval teatas presidendikantselei, et Bouteflika astub tagasi "enne 28. aprilli", mil lõppeb tema ametiaeg. Teade tuli pärast seda, kui osa lojaliste loobusid riiki raputanud protestide taustal tema toetamisest.

Märtsis teatas Bouteflika massimeeleavaldustele reageerides, et loobub otsusest kandideerida viiendaks ametiajaks, kuid teatas ka aprilli kavandatud presidendivalimiste edasilükkamisest. Märtsi lõpus teatasid sõjaväejuht Ahmed Gaid Salah ja üks võimuliitu kuuluv erakond, et Bouteflika peaks tagasi astuma. 

USA teatas pärast Bouteflika tagasiastumist, et Alžeeria tulevik on nüüd selle rahva käes. "Küsimused sellest, kuidas seda võimuvahetust Alžeerias läbi viia, on alžeeria rahva otsustada," lausus Ühendriikide välisministeeriumi pressiesindaja Robert Palladino. 

Prantsuse välisminister Jean-Yves Le Drian ütles ametlikus avalduses, et Prantsusmaa usub alžeerlaste võimesse jätkata liikumist demokraatia poole rahumeelselt ja vastutustundlikult.

Le Driani hinnangul on Bouteflika lahkumine märkimisväärseks pöördepunktiks Alžeeria ajaloos.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: